- Z Krajowego Planu Odbudowy i rządowego programu „Maluch +” pozyskaliśmy finanse na utworzenie pierwszego gminnego żłobka: łącznie to ponad 1 milion 700 tys. zł. Gmina Obrazów dołożyła do tego ze swojego budżetu 300 tys. zł – tłumaczy wójt Krzysztof Tworek i zapowiada: - Będziemy się jeszcze starali o dodatkowe finanse na doposażenie, chcielibyśmy pozyskać jeszcze ponad pół miliona złotych.
Gminny żłobek rozpocznie działalność na początku października, a rekrutacja rusza już w poniedziałek, 2 września i potrwa do obsadzenia wszystkich 21. miejsc. Pierwszeństwo przyjęć będą miały dzieci, których rodzice są zameldowani i mieszkają na terenie gminy i pracują. Kolejne kryteria, które będą brane pod uwagę jeśli zgłosi się dużo dzieci, będzie wielodzietność w rodzinie, niepełnosprawność malucha, uczęszczanie rodzeństwa do placówek oświatowych na terenie gminy itp.
Zgodnie z uchwałą Rady Gminy Obrazów, opłata miesięczna za pobyt w żłobku będzie wynosiła 500 złotych.
Na prośbę
Wójt Tworek mówi, że żłobek powstał na prośbę rodziców małych dzieci, którzy od dawna upominali się o placówkę opiekuńczą dla najmłodszych: - Wstępnie, ponad pół roku temu sondowaliśmy, jakie jest zapotrzebowanie i mieliśmy prawie czterdzieści osób zainteresowanych. Na chwilę obecną chcielibyśmy przyjąć 21 dzieci do naszej nowoczesnej placówki o powierzchni prawie 250 metrów kwadratowych.
W ramach adaptacji pomieszczeń wykonane zostały niezbędne prace budowlane i powstały nowe szatnie, sanitariaty, przestronny korytarz, dwie sale dziennego pobytu oraz zaplecze kuchenno–gospodarcze. Żłobek jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, a pomieszczenia są klimatyzowane i monitorowane. Tuż obok jest też wydzielony plac zabaw, wyposażony w sprzęty dostosowane do potrzeb najmłodszych.
Montessori dla rozwoju
Poza naborem najmłodszych, jest już niemal skompletowana kadra placówki. Jak zdradził wójt podczas dnia otwartego żłobka, zorganizowanego 29. sierpnia, docelowo chciałby, by był on prowadzony metodą Montessori.
- Metoda Montessori to system dydaktyczny dzieci, który został stworzony przez włoską lekarkę Marię Montessori i pomaga we wszechstronnym rozwoju dziecka. Duży nacisk w tej metodzie edukacyjnej postawiony jest na środowisko oraz nauczycieli tworzących to środowisko. Dla nas jest najważniejsze, żeby dzieci mogły się jak najlepiej i najpełniej rozwijać, poprzez doświadczanie i rozwój - wyjaśnia Krzysztof Tworek.
Fot. Anita Kowalska/ Studio FOT KA