Radio Rekord onair
Radio Rekord

Pamięć o Bitwie pod Pielaszowem – 81. rocznica wydarzeń

W Sandomierzu zakończyły się obchody 81. rocznicy Akcji „Burza” oraz Bitwy pod Pielaszowem, która rozegrała się 30 lipca 1944 roku na pograniczu wsi Pielaszów i Wesołówka. To jedna z najtragiczniejszych kart okupacyjnej historii regionu – ponad 60 żołnierzy I Batalionu 2. Pułku Piechoty Legionów AK straciło życie, a cztery łączniczki zostały zamordowane podczas akcji represyjnej 3 sierpnia 1944 roku. W Zamku Królewskim w Sandomierzu odbyło się VII spotkanie popularnonaukowe „Pamięć Sandomierskich Kolumbów”, by uczcić bohaterów tamtych dni.

Marcelina Furtak
Dzisiaj 18:48
Pamięć o Bitwie pod Pielaszowem – 81. rocznica wydarzeń

W uroczystościach złożono kwiaty przy mogile żołnierzy Armii Krajowej oraz przy mogile w Pielaszowie, by oddać hołd tym, którzy oddali życie walcząc o wolność. To ważny moment, by nasza lokalna społeczność wspominała ich odwagę i poświęcenie. Dziękowano także wszystkim, którzy wzięli udział w tych obchodach.

30 lipca 1944 roku, w ramach Akcji „Burza”, doszło do zbrojnego starcia pomiędzy I Batalionem „Sandomierz” (około 180–200 partyzantów) a niemieckimi siłami zbrojnymi. Oddział Armii Krajowej, dowodzony przez kapitana Ignacego Zarobkiewicza „Swojaka”, został zaskoczony przez liczniejszego i lepiej uzbrojonego przeciwnika i rozbity.

W wyniku bitwy zginęło ponad 60 żołnierzy AK, w tym cztery młode łączniczki i sanitariuszki, które zostały zamordowane przez Niemców między 30 lipca a 3 sierpnia 1944 roku. Dla lokalnej społeczności była to jedna z największych tragedii czasu okupacji. Niektórzy nazwali tych poległych „kwitem młodzieży sandomierskiej”.

Bitwa pod Pielaszowem-Wesołówką była największym zbrojnym starciem partyzanckim w regionie sandomierskim i jednym z najbardziej dramatycznych momentów okupacyjnej historii południowo-wschodniej Polski.

VII edycja wydarzenia odbyła się 26 lipca 2025 roku w Zamku Królewskim w Sandomierzu. W programie znalazły się między innymi prelekcje historyczne – mówiono o losach uczestników bitwy, przedstawiono sylwetki bohaterów, a także przypomniano mniej znane fakty dotyczące niemieckich represji.

27 lipca odbyło się również plenerowe wydarzenie „Wolne Śpiewanie” – wspólne śpiewanie pieśni partyzanckich i powstańczych, którym towarzyszył specjalnie przygotowany śpiewnik patriotyczny. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów.

Bitwa pod Pielaszowem to bolesny fragment historii Sandomierza. Dla lokalnej społeczności to nie tylko wspomnienie tragicznych wydarzeń, ale przede wszystkim wezwanie do pielęgnowania pamięci i szacunku dla tych, którzy poświęcili życie w walce o wolność. Takie wydarzenia przypominają, że historia nie jest tylko w książkach – ona żyje wśród nas, w miejscach, ludziach i wspomnieniach.

Obchody 81. rocznicy Bitwy pod Pielaszowem i Akcji „Burza” były nie tylko wspomnieniem bohaterów, ale i okazją do refleksji nad znaczeniem patriotyzmu i pamięci historycznej. Spotkania takie jak „Pamięć Sandomierskich Kolumbów” pomagają utrwalać tę pamięć oraz przekazywać ją młodszym pokoleniom.