Dzieci miały okazję poznać, jak wyglądała praca górników w dawnej kopalni siarki. O strojach i tradycjach związanych z tym zawodem opowiadali górnicy-pracownicy grupy Siarkopol. Najmłodsi usłyszeli między innymi o historii munduru galowego (który został zaprojektowany w 1817 roku), wyjaśnili dlaczego mundur ma 29 guzików i co symbolizuje pióropusz na charakterystycznej górniczej czapce (czako), a także co oznaczają kolory piór: czarny, zielony, biały i czerwony. Nie zabrakło też ciekawostek na temat historii święta Barbórki i świętej Barbary – patronki górników oraz opowieści o tarnobrzeskim złocie, które wydobywane było w kopalni siarki.
Mimo, że przemysł związany z wydobywaniem siarki został zakończony, a zakłady przekwalifikowały się, ponad 70-letnia historia zakładu wciąż stanowi ważną część dziedzictwa regionu. Uroczystości związane z obchodami Barbórki są doskonałą okazją do pielęgnowania i przypominania dawnych tradycji związanych z siarkowym górnictwem.
Przypomnijmy!
W 1953 roku geolog Stanisław Pawłowski, kierując zespołem badawczym, odkrył bogate złoża siarki rodzimej w rejonie Tarnobrzega. Było to wyjątkowe odkrycie, ponieważ siarka w tej formie występuje rzadko na świecie. Polska, dotychczas zmuszona do importu tego surowca, zyskała potencjał stania się jednym z największych jego producentów. Złoża siarki w Tarnobrzegu należą do tzw. złóż siarki rodzimej, powstałych w wyniku procesów chemicznych w skałach wapiennych i gipsowych. Odkryte pokłady znajdowały się na głębokości od 30 do 120 metrów. Od połowy lat 50. do końca 90. XX wieku Tarnobrzeg był światowym centrum wydobycia i przetwarzania siarki.
W szczytowym okresie Polska była jednym z największych eksporterów siarki na świecie, a Tarnobrzeg stał się symbolem polskiego przemysłu siarkowego. Wydobycie siarki przyczyniło się do rozwoju regionu Tarnobrzega i poprawy jego sytuacji gospodarczej. Jednak w latach 90. XX wieku, wraz z transformacją ustrojową i spadkiem globalnego zapotrzebowania, przemysł siarkowy w Tarnobrzegu zaczął podupadać. Ostatecznie część kopalń zamknięto, a tereny poprzemysłowe zostały poddane rekultywacji. We wrześniu 2001 r. rozpoczęto restrukturyzację Kopalń i Zakładów Przetwórczych Siarki „Siarkopol” w Tarnobrzegu. Obecnie Grupę Siarkopol Tarnobrzeg tworzą cztery spółki.
Galeria zdjęć z wizyty górników:
https://sandomierz.cozadzien.pl/tarnobrzeg/gornicy-u-przedszkolakow-zdjecia/76257