Konferencja została organizowana w ramach partnerstwa lokalnego na rzecz aktywizacji tarnobrzeskiego rynku pracy.
- Partnerstwo lokalne, którego liderem jest Powiatowy Urząd Pracy w Tarnobrzegu, to funkcjonująca od 2018 roku platforma współpracy na rzecz promocji zatrudnienia, przedsiębiorczości, rozwoju zasobów ludzkich oraz włączania partnerów społecznych do działania w zakresie aktywizacji zawodowej i rozwoju gospodarczego w regionie. Partnerstwo podejmuje inicjatywy w tym zakresie, działa na rzecz wzajemnej wymiany informacji oraz upowszechniania dobrych praktyk, mających na celu poprawę sytuacji na lokalnym rynku pracy - wyjaśnia Dariusz Bukowski, dyrektor PUP Tarnobrzeg i dodaje: - Temat dzisiejszej konferencji jest trochę przewrotny, ale tak dzisiaj jest. Te dwa ciała, biznes i samorząd, są bardzo mocno połączone. Bogaty samorząd to bogaty biznes. Ale wcześniej musi być bogaty biznes, żeby płacił podatki, z których korzysta samorząd.
S74 i priorytety
Wiceprezydent Tarnobrzega Kamil Kalinka powiedział, że określenie tej konferencji jako ważnej to o wiele za mało: - Takie inicjatywy są niezwykle cenne, a współpraca między biznesem a samorządem jest bardzo istotna. Każde miasto, każda gmina walczy o rozwój gospodarczy, o lokalizację nowych inwestycji. Te spotkania muszą się odbywać, a my, samorządowcy, musimy wsłuchiwać się w potrzeby przedsiębiorców. W Tarnobrzegu mamy taką sytuację, że Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna po jej tarnobrzeskiej stronie, jest wypełniona. Szukamy nowych rozwiązań w okolicach przyszłej drogi S74. Tam będziemy chcieli uzbrajać tereny dla przedsiębiorców.
Wiceprezydent zdaje sobie sprawę, że przedsiębiorcy oczekują od samorządu dobrych miejsc, szukają terenów uzbrojonych, również dobrze skomunikowanych z centrum odpowiedniej jakości drogami. - Dlatego też takie spotkania mają sens, ponieważ możemy wspólnie ustalać priorytety, żeby takie inwestycje jak najsprawniej mogły powstawać. Jestem też wdzięczny naszej uczelni, że podejmuje takie tematy, bo służą one rozwojowi zarówno w strefie samorządowej, jak i przedsiębiorczej - dodaje wiceprezydent Kalinka.
Dziedzictwo i AI
Krzysztof Chochowski z PANS podkreśla, że firmy z okręgu tarnobrzeskiego mają przywilej korzystania z dziedzictwa Centralnego Okręgu Przemysłowego: - W najbliższym czasie rysuje się kwestia przenoszenia produkcji zbrojeniowej z Ukrainy do Polski: produkcji ukraińskiej, finansowanej przez Unię Europejską, w ramach której możemy uzyskać swój "kawałek tortu". Bo to się dzieje. Ale musimy sobie uświadomić, że dzisiaj przemysł obronny to nie tylko firmy państwowe skoncentrowane, skupione wokół PGZ. Mamy potężną grupę kapitału WBE SA, czyli zrzeszającą podmioty prywatne, a poza tym szereg innych, drobnych przedsiębiorców, którzy mogą działać na rzecz szeroko rozumianej obronności. Chciałbym podkreślić jedną sprawę. My obronność traktujemy jako wojsko, siły zbrojne, czołgi, samoloty, ale to nie jest tylko to. To jest oprogramowanie, to jest myśl, to jest intelekt.
Magdalena Wrońska z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach z kolei podkreślała rolę sztucznej inteligencji, przede wszystkim jako technologii zmieniającej krajobraz biznesowy: - Sztuczna inteligencja cały czas bardzo się rozwija. W tym momencie widzę dwa trzony jej funkcjonowania. To przede wszystkim automatyzacja procesów biznesowych: od produkcji, przez transport, po podejmowanie decyzji biznesowych przez zarządzających przedsiębiorstwami. Druga "odnoga" to personalizacja produktów i usług, z których korzystamy. Dla nas, konsumentów, dużo bardziej ważne i zauważalne jest dostosowywanie produktów i usług do naszych potrzeb i preferencji.
Fundusze i EURES
Podczas konferencji wybrzmiały także wystąpienia m.in. w temacie wsparcia przedsiębiorców w programie Fundusze Europejskie dla Podkarpacia na lata 2021-27 (Agnieszka Czuchra - dyrektor Departamentu Wspierania Przedsiębiorczości z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego), dotyczące perspektyw rozwoju przemysłu obronnego w Polsce (dr hab. Krzysztof Chochowski z Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Tarnobrzegu) oraz podsumowujące 30 lat EURES, czyli Europejskich Służby Zatrudnienia – sieci tworzonej przez Komisję Europejską oraz publiczne służby zatrudnienia w krajach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz w Szwajcarii (Wojciech Woś - doradca EURES w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Rzeszowie).
Nie zabrakło także podsumowania 10. lat Krajowego Funduszu Szkoleniowego, pomocy przedsiębiorcom i pracodawcom w kształceniu ustawicznym, które wygłosiła Małgorzata Kałucka-Duda - specjalista do spraw rozwoju zawodowego z PUP Tarnobrzeg. Przedsiębiorcy, wyróżnieni za wzorową współpracę w ramach KFS, zostali odznaczeni pamiątkowymi statuetkami.