Radio Rekord onair
Radio Rekord

O raku dla pacjentów

I Konferencja Onkologiczna dla Pacjentów okazała się tematycznym i frekwencyjnym sukcesem.

Joanna Lewicka
2024-10-19 00:18
Konferencja onkologiczna dla pacjenta z misją
Fot. J. Lewicka
12 Zdjęć

 

To była niezwykle merytoryczna konferencja, pełna wiedzy nie tylko teoretycznej specjalistów - lekarzy, ale też tej bardzo praktycznej, W gronie prelegentów nie zabrakło tych, którzy chorobę nowotworową mają albo za sobą, albo z nią właśnie walczą. Niezwykle dojmująco wybrzmiał głos Krystyny Prosowskiej ze Stowarzyszenia Amazonek "Pomocna Dłoń" w Tarnobrzegu i jej osobista historia, którą podzieliła się na konferencyjnym forum czy Justyny Gamoń-Wesołowskiej, projektantki działającej w sandomierskim oddziale Amazonek. Uczestnik konferencji miał wrażenie, że tematyka i przygotowanie wystąpień były skrojone pod potrzeby osoby, która niedawno dowiedziała się, że jest chora i potrzebuje wielotorowych kierunkowskazów, którymi drogami i w jakim tempie podążać, by się nie zgubić i tym samym nie przegrać swojej osobistej walki o życie...

Żyć pełną piersią

Pierwszą tego typu konferencję onkologiczną, bo skierowaną do pacjentów, otworzyła prorektor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Tarnobrzegu, doktor habilitowana Anna Szylar.

- Współpracujemy ze szpitalem tarnobrzeskim w zakresie organizacji różnego rodzaju przedsięwzięć. Nasi studenci uczestniczą w praktykach zawodowych właśnie na oddziałach tej placówki i są dzisiaj na sali: studenci pielęgniarstwa, ratownictwa medycznego, ale też psychologii. Zaprosiliśmy przyszłych psychologów ze względu na to, że po ukończeniu studiów będą wybierać specjalność, a może być nią na przykład psychologia onkologiczna. Natomiast jeżeli chodzi o dzisiejszych prelegentów, staraliśmy się dobrać ich w taki sposób, aby uczestnicy konferencji dostali informacje dotyczące zarówno profilaktyki, jak też leczenia i budowania komfortu psychicznego w czasie powrotu do zdrowia, pakietu wsparcia pacjenta oraz jego rodziny. Są też referaty, które dotyczą kwestii tego, co dalej: jeżeli pacjent przeszedł cały proces leczenia i jest już wyleczony, jak w dalszym ciągu otaczać go opieką i w jaki sposób osoba ta może się realizować po przebyciu tej strasznej choroby. Co zrobić, żeby jeszcze żyć pełną piersią - mówiła prorektor Szylar. 

 Za 5 lat pierwsi...

Kierownik Centrum Onkologicznego tarnobrzeskiego szpitala Marcin Sawicki informował, że choroby nowotworowe są drugą, po chorobach układu krążenia, przyczyną zgonów w Polsce, a zgodnie z wyliczeniami, za 5 lat mają stanąć na 1. miejscu...

- Związane jest to z naszym trybem życia, pełnym pośpiechu, stresu, braku zdrowych nawyków żywieniowych i pozbawionym ruchu oraz niechęcią do badań profilaktycznych, odkładaniem ich na później bądź też na czas, kiedy dolegliwości staną się na tyle uciążliwe, że zmuszą nas do tych badań. A przypominam: nowotwór wcześnie wykryty jest uleczalny, a wczesna diagnoza pozwala uratować lub odpowiednio wydłużyć życie – podkreślał  doktor Marcin Sawicki.

Na konferencji dr Sawicki mówił o brachyterapii jako przyszłości tarnobrzeskiego Zakładu Radioterapii. Z kolei dr hab. Grzegorz Juszczyk z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podpowiadał, jak zmotywować siebie i innych do dbania o zdrowie. Pięknie o ważkości dnia codziennego w budowaniu prozdrowotnego kapitału życiowego mówiła Agnieszka Sojda (Szpital św. Ducha w Sandomierzu i PANS Tarnobrzeg), której głównym tematem był "Pacjent onkologiczny z perspektywy opieki pielęgniarskiej".

Prehabilitacja i system

Były i inne ważne wykłady. "Komunikację z pacjentem okiem psychoonkologa" referowała Anna Powierża-Wdowiak z tarnobrzeskiego szpitala, o ranach onkologicznych: pielęgnacji i postępowaniu mówiła Magdalena Konieczny, a o nowotworach narządów płciowych u kobiet opowiadał lekarz Krzysztof Polski.  Lekarz Ewa Sadecka-Roman zastanawiała się, czy systemowe leczenie to zawsze chemioterapia, a prehabilitacje onkologiczną przybliżył doktor nauk medycznych Gustaw Wójcik.

Nie sposób wymienić wszystkich prelegentów, całej wiedzy, poszczególnych rad - powstałby tu solidny elaborat. Jedno trzeba przyznać: to było niezwykle ważne wydarzenie, które być może uratuje niejedno życie...?

Konferencję zorganizowali: Wojewódzki Szpital imienia Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu, Państwowa Akademia Nauk Stosowanych imienia profesora Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu oraz Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie, Oddział w Tarnobrzegu.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12