Radio Rekord onair
Radio Rekord

Nowa metoda leczenia

Po wielu miesiącach przygotowań, od dzisiaj w Wojewódzkim Szpitalu im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu dostępne jest leczenie teleradioterapią z bramkowaniem oddechowym.

Joanna Lewicka
2024-10-16 10:51
Teleradioterapia z bramkowaniem oddechowym w szpitalu
1 Zdjęć
Jak informuje kadra Zakładu Radioterapii w tarnobrzeskim szpitalu, nowatorska metoda leczenia od 16. października jest już dostępna dla pacjentów tej lecznicy. Teleradioterapia z bramkowaniem oddechowym to zaawansowana metoda leczenia, która jest szczególnie przydatna w terapii nowotworów piersi. Polega na synchronizacji naświetlania z cyklem oddechowym pacjenta, co pozwala na dokładniejsze kierowanie promieniowania na zmiany nowotworowe i jednoczesne minimalizowanie dawki promieniowania do zdrowych tkanek, zwłaszcza w okolicy serca i płuc.
 
W przypadku pacjentek z rakiem piersi, stosowanie bramkowania oddechowego może przynieść kilka korzyści. Przede wszystkim stanowi ochronę dla zdrowych tkanek, co podnosi bezpieczeństwo i skuteczność terapii. Zwiększa też dokładność leczenia: dzięki synchronizacji naświetlania z oddechem pacjentki, możliwe jest bardziej precyzyjne ukierunkowanie promieniowania na tkanki nowotworowe. Minimalizowane są też powikłania: ograniczenie dawek promieniowania na narządy krytyczne może prowadzić do zmniejszenia ryzyka powikłań i działań niepożądanych, takich jak zapalenie płuc czy uszkodzenie serca. Sprzęt pozwala także dostosować się lepiej do indywidualnych potrzeb pacjentki: umożliwia personalizację leczenia w oparciu o specyfikę anatomiczną i funkcjonalną każdej pacjentki.
 
Teleradioterapia z bramkowaniem oddechowym wymaga zaawansowanego sprzętu oraz odpowiedniego przygotowania pacjentki, w tym edukacji dotyczącej techniki oddychania. Przed rozpoczęciem terapii lekarze przeprowadzają dokładną ocenę, aby ustalić, czy ta metoda jest odpowiednia dla konkretnej pacjentki.
1