Janos Esterhazy to postać budząca skrajne emocje. Był politykiem węgierskim pochodzenia szlacheckiego, działającym na Słowacji w okresie międzywojennym i II wojny światowej. Po wojnie został oskarżony przez władze komunistyczne o kolaborację i skazany na wieloletnie więzienie. Jego losy to historia tragiczna – od aktywnego udziału w życiu politycznym, przez aresztowanie, aż po śmierć w więzieniu. Film Artura Janickiego przedstawia dramatyczne koleje jego życia i ukazuje realia ówczesnej Europy Środkowo-Wschodniej.
Wydarzenie rozpocznie się od oficjalnego powitania gości przez prof. dr. hab. Tadeusza Zycha z Muzeum-Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu oraz dr. hab. Dariusza Iwaneczko, dyrektora rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Następnie odbędzie się projekcja filmu, po której zaplanowano panel dyskusyjny.
W debacie wezmą udział: prof. dr hab. Tadeusz Zych (Muzeum-Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu), dr hab. Imre Molnar (Budapeszt, Węgry), dr hab. Mariusz Krzysztofiński (Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie).
Dyskusję poprowadzi dr hab. Dariusz Iwaneczko. Prelegenci przybliżą zarówno biografię Janosa Esterhazyego, jak i tło historyczne jego działalności, próbując odpowiedzieć na pytanie, czy rzeczywiście był bohaterem czy też postacią kontrowersyjną.
Organizatorzy wydarzenia podkreślają, że wstęp na projekcję oraz debatę jest wolny.