Radio Rekord onair
Radio Rekord

"Dowód tożsamości" w TDK

Rozmowy o tożsamości, przynależności i poszukiwaniu. Tarnobrzeski Dom Kultury zaprasza na pokaz filmu „Dowód tożsamości” i spotkanie ze znanym reżyserem, pisarzem, fotografem Mikołajem Grynbergiem.

Joanna Lewicka
2024-10-02 10:59
Pokaz filmu i spotkanie z Mikołajem Grynbergiem

W Tarnobrzeskim Domu Kultury odbędzie się spotkanie filmowo-literackie. 2 października będzie tu można obejrzeć film dokumentalny „Dowód tożsamości”. To debiut reżyserski wybitnego pisarza, reportera i fotografa Mikołaja Grynberga (finalisty Nagrody Literackiej „Nike”, laureata Warszawskiej Premiery Literackiej). Dokument powstał we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i miał swoją premierę 21 listopada 2021 r. podczas Warsaw Jewish Film Festival.

Jak piszą twórcy filmu, „jest on próbą pokazania specyfiki bycia polskim Żydem, często niezrozumiałej dla osób spoza tego kręgu. Jest okazją do przyjrzenia się, jak ewoluuje nasza pamięć o Zagładzie i jaką rolę pełni w naszej świadomości. Zarejestrowane rozmowy pokazują szeroką panoramę postaw i doświadczeń – rozmówcy pochodzą zarówno z wielkich miast, jak i polskiej prowincji.

Nie jest to jednak tylko i aż kolejny film o polskich Żydach. To obraz współczesności, uniwersalny, bo odwołuje się do pytań, z którymi mierzymy się wszyscy. O to, kim jesteśmy. O rodzinę, o nasze lęki i marzenia. O Polskę. Mikołaj Grynberg zadaje na scenie Muzeum POLIN nie tylko pytania swoim bohaterom. Także każdemu z nas.”

Mikołaj Grynberg przyjedzie do Tarnobrzega i weźmie udział w spotkaniu z widzami. Wydarzenie odbędzie się 2 października o godz. 18 w TDK. Wstęp jest wolny. - Data 2 października została wybrana nieprzypadkowo, ponieważ to 85. rocznica wypędzenia przez Niemców żydowskich mieszkańców Tarnobrzega. Tego dnia o godz. 12 odbędzie się marsz pamięci i spotkanie na cmentarzu żydowskim. Zostaną także odczytane relacje uczestników tamtych wydarzeń - informuje Renata Domka z TDK.

Mikołaj Grynberg

Pisarz i fotograf, z wykształcenia psycholog. Autor albumów „Dużo kobiet” (2009) i „Auschwitz – co ja tu robię?” (2010). Jego zdjęcia były prezentowane niemal na całym świecie. Wydał zbiory rozmów „Ocaleni z XX wieku” (2012). „Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne” (2014) i „Księga wyjścia” (2018) oraz dwa tomy opowiadań: „Rejwach” (2017), który był nominowany do Nagrody Literackiej Nike i Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus a jego amerykańskie wydanie w przekładzie Seana Gaspera Bye znalazło się w finale National Jewish Book Awards 2022 oraz było nominowane do The Sami Rohr Prize for Jewish Literature oraz „Poufne” (2020). W 2021 roku zadebiutował jako reżyser filmem dokumentalnym „Dowód tożsamości” wyprodukowanym przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Od lat zajmuje się problematyką i historią polskich Żydów w XX wieku zadając sobie i swoim rozmówcom pytania o to, jak to jest być Żydem w Polsce i co to tak naprawdę znaczy. Od kilku lat prowadzi warsztaty pisania historii osobistych. W lipcu, nakładem Wydawnictwa Agora, ukazała się jego najnowsza książka: „Jezus umarł w Polsce”. 

„Dowód tożsamości” to debiut reżyserski wybitnego pisarza, reportera i fotografa Mikołaja Grynberga (finalisty Nagrody Literackiej „Nike”, laureata Warszawskiej Premiery Literackiej). Premiera filmu odbyła się 21 listopada podczas Warsaw Jewish Film Festival.

 

Projekcja filmu to element obchodów 85. rocznicy wypędzenia żydowskich mieszkańców Tarnobrzega. O całości upamiętnienia tego dnia piszemy tu:

https://sandomierz.cozadzien.pl/tarnobrzeg/tarnobrzeg-pamieta-o-zydowskich-mieszkancach/75614