Głównym celem wydarzenia było doskonalenie procedur reagowania i prowadzenia działań ratowniczych w warunkach zagrożenia powodziowego w powiecie tarnobrzeskim. - Założeniem dzisiejszego spotkania jest to, aby znaleźć wszystkie słabe punkty, po to, aby je zniwelować i wypracować jak najlepsze rozwiązania w sytuacji prawdziwych zagrożeń – mówił Paweł Bartoszek, starosta tarnobrzeski.
W Widłach Wisły i Sanu
– Nie ma chyba lepszego miejsca na terenie Podkarpacia, aby rozmawiać i prowadzić ćwiczenia ze względu na położenie powiatu tarnobrzeskiego. Znajduje się on w widłach Wisły i Sanu, stąd też zagrożenie powodziowe jest naprawdę duże. Mając na względzie lekcje i doświadczenia, z którymi mieliśmy doświadczenia, a także ostatnią powódź, która dotknęła trzy inne województwa, już wcześniej zapowiadałam, że będziemy organizować zebrania Powiatowych Zespołów Zarządzenia Kryzysowego. Na samorządowcach bowiem spoczywa obowiązek właściwego reagowania podczas ewentualnych zdarzeń – mówiła goszcząca na konferencji Teresa Kubas-Hul, Wojewoda Podkarpacki.
Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie Józef Gdański dodał: - Kontynuując myśl pani Wojewody, nie jesteśmy w stanie zapanować nad siłami natury, stąd też pomysł, żeby w terenie organizować Zespoły Zarządzania Kryzysowego celem wyćwiczenia właściwej i szybkiej koordynacji na wypadek powodzi.
Analiza i potencjał
W części merytorycznej reprezentanci poszczególnych instytucji omawiali działania związane z zagrożeniami w związku z powodzią, realizowane przez ich jednostki, zwrócono również uwagę na zadania i obowiązki poszczególnych jednostek oraz zasady ich koordynacji. Służby analizowały i przedstawiały zadania oraz potencjał ratowniczy, który mógłby być użyty w przypadku zagrożenia. Przywoływano również doświadczenia z powodzi 2001, a w szczególności z 2010 r., a także omawiano działania, które realizowane były w czasie wrześniowej powodzi.
Tu aktywnie brali udział m.in. Leszek Surdy – wójt gminy Gorzyce, Daniel Myszka – komendant Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu, Marek Pietrykowski – komendant Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu, Dariusz Sobczyk – dyrektor zarządu Zlewni w Sandomierzu, Fabian Zięba – dyrektor zarządu Zlewni w Stalowej Woli, Małgorzata Michalska-Szymaszek – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tarnobrzegu, Piotr Rucki – Powiatowy Lekarz Weterynarii w Tarnobrzegu, Jacek Zaśko – Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Tarnobrzegu, Tomasz Baran – Podkarpacki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, Jacek Juwa – zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie, Mariusz Stasiak – zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Tarnobrzegu, Michał Małysko - dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w Rzeszowie, a także burmistrzowie, wójtowie, radni starostwa powiatowego i przedstawiciele podmiotów współpracujących z Zespołem Zarządzania Kryzysowego.
Korony i ewakuacja
Oprócz części związanej z ćwiczeniami, podczas spotkania omówiono również tematy związane z budową zbiorników retencyjnych na Wiśle, o nich szczegółowo opowiadał on-line prof. Janusz Zalewski dyrektor Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły. Przywołano również temat tegorocznej powodzi w Kotlinie Kłodzkiej: o niej szczegółowo opowiadał Adam Wiśniewski – zastępca komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie. Natomiast o zadaniach wojska i obowiązujących procedurach on-line mówił płk Marcin Szafraniec z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
Po części teoretycznej uczestnicy udali się do miejscowości Gorzyce, gdzie przeprowadzono ćwiczenia. Polegały głównie na zabezpieczeniu terenu w rejonie przelewania się korony wału, przeprowadzenia akcji ratowniczej – ewakuacji osób, które pozostały na swoich posesjach, następnie zabezpieczeniu dróg dojazdu do miejsc zalewowych.
Galerię zdjęć z konferencji znajdziecie tu:
https://sandomierz.cozadzien.pl/tarnobrzeg/by-mieszkancy-byli-bezpieczni-zdjecia/76107