Radio Rekord onair
Radio Rekord

15 lat Jeziora Tarnobrzeskiego. Z pokopalnianego wyrobiska do turystycznej perełki

Dokładnie 15 lat temu, 10 lipca 2010 roku, odbyło się uroczyste otwarcie Jeziora Tarnobrzeskiego. Dziś ten akwen jest jedną z największych atrakcji wypoczynkowych w regionie, ale jego historia sięga znacznie dalej – do czasów, gdy w tym miejscu działała Kopalnia Siarki „Machów”.

Oliwia Feledyn
Dzisiaj 11:30
15 lat Jeziora Tarnobrzeskiego. Z pokopalnianego wyrobiska do turystycznej perełki
Fot. W. Pintal

Zakład został uruchomiony 1 lipca 1970 roku i przez ponad 20 lat prowadził wydobycie siarki metodą odkrywkową. Po zakończeniu działalności w 1992 roku, pozostał po niej ogromny wyrobisko – teren o powierzchni około 560 hektarów i głębokości do 110 metrów. By zabezpieczyć nieużywany teren, podjęto decyzję o jego rekultywacji i przekształceniu w zbiornik wodny o funkcji rekreacyjno-turystycznej.

Napełnianie przyszłego jeziora rozpoczęło się w lutym 2005 roku i trwało do kwietnia 2009. W tym czasie do niecki wpompowano ponad 111 milionów metrów sześciennych wody z Wisły. Początkowo miejsce to funkcjonowało pod nazwą Zalew Machowski, jednak w 2011 roku Rada Miasta Tarnobrzega zdecydowała o nadaniu zbiornikowi oficjalnej nazwy: Jezioro Tarnobrzeskie.

Dziś nad jeziorem działają plaże, wypożyczalnie sprzętu wodnego, ścieżki rowerowe i punkty gastronomiczne. To miejsce przyciąga nie tylko mieszkańców regionu, ale i turystów z całej Polski.