Szybkie działania policjantów pomogły w odnalezieniu mężczyzny. Funkcjonariusze dzięki lokalizacji w telefonie ustalili jego miejsce, udzielili pomocy medycznej, a następnie przekazali ratownikom. Przypominamy, aby przed wyjściem do lasu na grzyby zawsze odpowiednio się przygotować.
W piątek, 27 września, po godzinie 17.00 dyżurny opatowskiej komendy, został zaalarmowany o zaginięciu w lesie 64-letniego mieszkańca Klimontowa. Zgłaszający wraz ze swoim znajomym od rana zbierali grzyby w rejonie miejscowości Zielonka. W pewnym momencie rozdzielili się i przemieszczali się po lesie osobno.
W godzinach popołudniowych zgłaszający otrzymał telefon od swojego kompana, który poinformował go, że doznał kontuzji kostki i nie może się poruszać, w dodatku nie potrafi wskazać gdzie się znajduje. Zaniepokojony kolega natychmiast rozpoczął poszukiwania na własna rękę, lecz kiedy jego działania nie przynosiły skutku a zbliżał się wieczór, postanowił zawiadomić służby.
Na miejsce zostali skierowani policjanci z Posterunku Policji w Lipniku, którzy niezwłocznie rozpoczęli poszukiwania. Na szczęście zaginiony grzybiarz posiadał ze sobą telefon, co umożliwiło jego szybką lokalizację. Na miejsce został również skierowany przewodnik psa.
Po niespełna godzinnej penetracji lasu i nieustannym nawoływaniom usłyszano głos zaginionego grzybiarza. 64-latek siedział przy drzewie, był wycieńczony i przemoknięty. Mundurowi udzielili mu niezbędnej pomocy przedmedycznej a następnie przetransportowali go poza rejon lasu. 64-latek z uwagi na uraz kończyny dolnej oraz osłabienie organizmu został przetransportowany do szpitala. Tym razem wszystko zakończyło się happy endem.
W związku z powtarzającymi się przypadkami zaginięć podczas zbierania grzybów, opatowscy policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas wypadów do lasu.
Oto kilka podstawowych zasad, które mogą uratować życie:
1. Zawsze informuj bliskich o swoim zamiarze wyjścia do lasu - podaj im dokładną lokalizację oraz przewidywany czas powrotu.
2. Wyposaż się w niezbędny sprzęt - naładowany telefon komórkowy to absolutne minimum. Warto zabrać ze sobą latarkę, gwizdek, a także mapę terenu.
3. Nie wchodź do lasu bez odpowiedniego przygotowania - nawet znajome lasy mogą być zdradliwe. Dobrze jest znać podstawowe zasady orientacji w terenie i poruszać się po wytyczonych ścieżkach.
4. Oceń swoje możliwości - wybieraj trasy dostosowane do swojego wieku i kondycji. Unikaj zbyt długiego przebywania w lesie, szczególnie przed zmrokiem.
5. Zachowaj ostrożność w trudnym terenie - szczególnie w gęstych lasach, gdzie łatwo stracić orientację. W razie zgubienia, nie ruszaj się z miejsca i natychmiast skontaktuj się ze służbami ratunkowymi.
Przypominamy, że mimo rosnącej popularności grzybobrania, lasy mogą stanowić poważne zagrożenie dla nieprzygotowanych osób. Apelujemy o rozwagę i odpowiednie przygotowanie przed każdą takiego typu wyprawą
Źródło: KPP w Opatowie