Wydarzenie odbyło się w sali Katolickiego Domu Kultury im. św. Józefa w Sandomierzu z inicjatywy Justyny Wesołowskiej - prezes Fundacji Artystycznej Gamon, inicjatorki Nadwiślański Fashion Week, która od roku walczy z rakiem piersi. - Chcę podkreślić ważną rolę badań profilaktycznych, ale też chcę tą konferencją podpowiedzieć wszystkim, gdzie i jak szukać pomocy w sytuacji, gdy nasze zdrowie poważnie szwankuje. Pamiętajmy, rak to nie wyrok. Pragnę także podkreślać, że osoby po leczeniu onkologicznym także mogą być atrakcyjne i szczęśliwe - mówiła Justyna, która działa w gronie sandomierskich Amazonek.
Grażyna Rękas, prezes sandomierskiego Klubu Amazonek podkreśliła z kolei, że moda podczas tegorocznego Sandomierz Fashion Street ma bardzo dużo wspólnego z onkologią. - Przez modę pokażemy, jak silne są Amazonki, jak są wytrwałe, z jaką determinacją chcą się leczyć. Dla nas to ważny dzień, bo do Sandomierza przyjechali specjaliści onkolodzy i dietetycy. Dzielą się wiedzą o najnowocześniejszych metodach leczenia oraz opiece nad pacjentami onkologicznymi. Obejrzą też jutro kolekcję, zaprojektowaną specjalnie dla Amazonek przez Justynę, a modelkami będziemy... my - mówiła Grażyna Rękas, prezes sandomierskich Amazonek.
Poza Amazonkami przybyłymi z wielu części kraju, na sali nie zabrakło samorządowców z Sandomierza (starosta Marcin Piwnik, burmistrz Paweł Niedźwiedź) oraz Podkarpacia (Renata Butryn reprezentowała Wojewodę Podkarpacką) oraz wszystkich tych, dla których tematyka leczenia nowotworów jest szczególnie bliska. Wszak odbiorcami były nie tylko osoby chore lub po leczeniu, ale też ich rodziny, znajomi, przyjaciele.
Poza najnowszymi osiągnięciami w diagnostyce, leczeniu oraz opiece nad pacjentkami z rakiem piersi, specjaliści omawiali także aspekty psychospołeczne, które mają wpływ na jakość życia chorych. W kuluarach wszyscy mogli wymieniać się doświadczeniem, kontaktami, dobrą energią. Jak podkreślali specjaliści, mówienie o chorobie nie tylko zwiększa wiedzę, ale przede wszystkim oczyszcza, pozwała "wyrzucić z siebie" wszelkie złe emocje, które potrafią się nagromadzić u osób chorych w nadmiernych ilościach.
Na konferencji głos zabrali:
- Anna Hencka-Zyser - Spa For Cancer Fundacja
- Joanna Parkitna, „Rola Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w procesie refundacyjnym leków onkologicznych”
- Dr Agnieszka Florek, Świętokrzyskie Centrum Onkologiczne
- Anna Kupiecka, Fundacja Onkocafe
- Dr n. med. Joanna Streb, Szpital Uniwersytecki w Krakowie
- Dr hab. n. med. Diana Hodorowicz-Zaniewska, „Breast Unit – nowy model opieki nad chorymi z rakiem piersi"
- Dr n. med. Mariola Kosowicz, kierownik Poradni Zdrowia Psychicznego w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, Instytucie Badawczym w Warszawie „Czy choroba ogranicza naszą kobiecość?”
- Dr Iwona Drab-Mazur, Szpital Specjalistyczny Ducha Świętego w Sandomierzu
- Dr n. med. Marcin Sawicki, „Radioterapia dziś i jutro – wysokospecjalistyczna technika leczenia raka w szpitalu w Tarnobrzegu”
- Urszula Bubrowska, dyrektor Samodzielnego Specjalistycznego Szpitala Powiatowego w Nowej Dębie, „Możliwości rehabilitacji po mastektomii”
- Dr Aneta Słowik, specjalista onkologii klinicznej i medycyny paliatywnej ze Stalowej Woli
- Sandomierski Klub „Amazonki”, Grażyna Rękas oraz Federacja Stowarzyszeń „Amazonki”, Krystyna Wechmann
- Fundacja Effatha i Centrum Zdrowia Psychicznego z Samodzielnego Specjalistycznego Szpitala Powiatowego w Nowej Dębie „Jak poradzić sobie z niechcianą diagnozą?”
- Fundacja Szeptus ze Stalowej Woli, „Troska o godne i pełne życie”
- Cancer Academy z Sandomierza, „What is Cancer?”
- Ilona Wilk z portalu fit.pl, „Profilaktyka raka piersi a aktywność fizyczna”
- Małgorzata Makowska, „Psychobiologia nowotworzenia”
- Dorota Herdzik, dyplomowany trener biznesu, Coach ICI
- Mateusz Dmoch, ActivLab Pharma
- Arek Dawidowski, „Aromaterapia ma moc!”
- Donata Marczak, Justyna Wesołowska, „Jak choroba zmieniła moje życie”