Wernisaż będzie nie tylko okazją do spotkania ze sztuką, ale także chwilą wspomnień i wzruszeń. W wydarzeniu wezmą udział rodzina i przyjaciele artysty, a o jego dorobku opowie historyk sztuki Mariusz Jończy z Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu. Prelekcja będzie próbą przybliżenia bogatego i różnorodnego świata malarskiego Kowalskiego, w którym przenikały się inspiracje duchowe, symboliczne oraz głęboko osobiste.
Witold Kowalski urodził się 28 maja 1944 roku w Radomiu. Tam również zmarł – 5 stycznia 2024 roku. Swoją edukację artystyczną odbył na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w 1969 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem. Był uczniem wybitnego malarza Artura Nachta-Samborskiego, a jego twórczość cechowała wyrafinowana kolorystyka, wyczucie formy i głęboka refleksja nad ludzką duchowością.
Prace Witolda Kowalskiego znajdują się w zbiorach muzealnych m.in. w Radomiu, Sandomierzu, Białej Podlaskiej i Włocławku, a także w prywatnych kolekcjach w Austrii, Australii, Niemczech, Norwegii, Holandii, Szwecji i USA. Jego sztuka pozostaje żywa – nadal porusza, inspiruje i skłania do kontemplacji.
Wystawa w Galerii Widnokrąg to nie tylko przypomnienie dorobku wybitnego artysty, ale i symboliczny powrót jego dzieł do miejsca, gdzie są szczególnie bliskie sercom lokalnej społeczności. To również zaproszenie do refleksji nad ulotnością życia i trwałością sztuki, która – jak pisał sam Kowalski – „jest próbą uchwycenia tego, co niewidzialne, lecz najbardziej istotne”.