Warsztaty wprowadzą uczestników w polskie pieśni tradycyjne związane ze świętem Dziadów i Zaduszkami. Program obejmuje naukę białego śpiewu oraz zapoznanie z kontekstami kulturowymi i historią pieśni dziadowskich oraz pogrzebowych z południowo-wschodniej Polski. Zajęcia są otwarte dla osób z doświadczeniem wokalnym oraz dla początkujących.
Czym jest biały śpiew?
Biały śpiew to tradycyjna technika wokalna, której używali nasi przodkowie. Charakteryzuje się dużą przenikliwością i intensywnością dźwięku, osiąganą dzięki naturalnym rezonatorom ciała. Jest to pierwotny, niewyuczony sposób śpiewania, który pozwala każdemu otworzyć swój głos i czerpać z niego zarówno energię, jak i satysfakcję.
Kilka słów o prowadzącej zajęcia
Aleksandra Suchowiecka pochodzi z Sandomierza, a jej korzenie sięgają Podkarpacia i Lubelszczyzny. Od dzieciństwa interesuje się polskimi tradycjami i muzyką tradycyjną, a od kilku lat prowadzi badania terenowe, rejestruje od najstarszych pokoleń pieśni odnalezione na wsiach. W roku 2016 i 2022 była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest uczennicą Mistrzów muzyki tradycyjnej od których czerpie wiedzę i przekazuje ją na warsztatach śpiewu. Zajmuje się też muzyką jako wokalistka i instrumentalistka w projektach folkowych - solowo, jako Olica oraz w zespole śpiewaczym Kwiotki.
Informacje i zapisy: Biuro Sandomierskiego Centrum Kultury.
Koszt udziału wynosi 30 zł za osobę.