Wyjątkowością Sandomierskich Szachów jest fakt, że jest to niemal kompletny zestaw (brakuje jedynie trzech pionków) odkryty w trakcie badań archeologicznych. Zwykle odkrywane są tylko pojedyncze pionki, które ktoś zagubił.
Przy okazji tej rocznicy Muzeum Zamkowe przygotowało kilka ciekawostek dotyczących szachów:
1. Szachy pochodzą z Indii gdzie zostały wymyślone w VI wieku n.e. nazywały się tam Chataranga i były grą dla czterech graczy, do której wykorzystywano kości, a bierki miały określoną wartość. Dopiero w Arabii za sprawą islamu doszło do wyłączenia z gry kości, trudność w znalezieniu trzech kompanów spowodowała redukcję do dwóch graczy.
2. Szachy do Europy dotarły w IX wieku za pośrednictwem Arabów. Dlatego początkowo mają one abstrakcyjną formę (taką jak Sandomierskie Szachy) gdyż islam zakazywał realistycznych przedstawień tego, co stworzył Bóg.
3. Dopiero w XV wieku zostały spisane zasady gry w szachy takie, jakie znamy obecnie. Wcześniej istniała dowolność, co do liczby pól, zasad roszady, przemieszczania się pionków.
4. Nie sposób przy szacha nie poruszyć matematyki. Tak zwana liczba shannona wynosi 10120 jest to liczba kombinacji szachowych. Zaledwie 4 pierwsze tury można rozegrać na 300 000 000 000 sposobów. Historia ich odkrycia także zawiera pierwiastek matematyczny. Filozof Ben Deher zażyczył sobie, jako nagrody za odkrycie szachów ziaren zboża, których ilość będzie podwajana, co każde pole szachowe (wychodzono od jednego ziarna). W taki sposób Ben Deher miał otrzymać 18 446 744 073 709 551 615 ziaren, co przekraczało ówczesne możliwości produkcyjne całej ziemi.
5. Nie sposób przy szacha nie poruszyć matematyki. Tak zwana liczba shannona wynosi 10120 jest to liczba kombinacji szachowych. Zaledwie 4 pierwsze tury można rozegrać na 300 000 000 000 sposobów. Historia ich odkrycia także zawiera pierwiastek matematyczny. Filozof Ben Deher zażyczył sobie, jako nagrody za odkrycie szachów ziaren zboża, których ilość będzie podwajana, co każde pole szachowe (wychodzono od jednego ziarna). W taki sposób Ben Deher miał otrzymać 18 446 744 073 709 551 615 ziaren, co przekraczało ówczesne możliwości produkcyjne całej ziemi.