Po odczytaniu Ewangelii o wjeździe Jezusa do Jerozolimy, barwna procesja przeszła ulicami miasta do bazyliki katedralnej, gdzie odprawiona została uroczysta Msza święta. W liturgii uczestniczyli kapłani, młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Ruchu Światło–Życie, przedstawiciele Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, mieszkańcy oraz turyści.
W wygłoszonej homilii biskup Nitkiewicz odniósł się do symboliki Niedzieli Palmowej, porównując radosne powitanie Jezusa przez mieszkańców Jerozolimy z ich późniejszym odrzuceniem. Nawiązał także do współczesnego stosunku Polaków do św. Jana Pawła II.
– Niespełna dwa tygodnie temu obchodziliśmy 20. rocznicę śmierci papieża Polaka, który cieszy się czcią jako święty Kościoła. Jednocześnie nie brakuje dziś tych, którzy dla doraźnych celów atakują jego postać oskarżeniami nie mającymi nic wspólnego z rzeczywistością. Niegdyś płakali po jego śmierci, dziś zmieniają poglądy, by przypodobać się światu budowanemu bez Boga – mówił ordynariusz sandomierski.
Hierarcha podkreślił, że podobnie jak dwa tysiące lat temu, również dziś okrzyki „Hosanna” potrafią szybko zmienić się w „Ukrzyżuj Go”.
Biskup Nitkiewicz przypomniał także, że prawdziwa wiara wymaga codziennej wierności Bogu, a nie tylko deklaracji.
– Same słowa i liturgiczne gesty, nawet perfekcyjnie wykonane, nie są jeszcze świadectwem wiary. Liczą się czyny: wytrwałość, wierność, uczciwość. Bez tego nawet najpiękniejszy gmach duchowy runie – przestrzegał.
W dalszej części kazania odniósł się również do religijnej obojętności i rozdźwięku między deklarowaną wiarą a codziennym postępowaniem.
– Jak wielu mieszkańców Jerozolimy nie przyszło na spotkanie z Jezusem, bo byli zajęci swoimi sprawami? Podobnie dziś, wielu katolików nie przyjdzie do kościoła, ale bez wahania pojedzie na zakupy. Ta niespójność i wybiórcze podejście do nauki Chrystusa prowadzą do duchowego chaosu. Jeśli chcemy odzyskać spójność, musimy opowiedzieć się po stronie Jezusa – apelował biskup.
Po zakończeniu Mszy świętej w Katolickim Domu Kultury odbyło się ogłoszenie wyników diecezjalnego konkursu na najpiękniejszą palmę wielkanocną, zorganizowanego przez KSM. Nagrody wręczył Biskup Nitkiewicz wraz z przedstawicielami młodzieży.
Konkurs co roku przyciąga licznych uczestników z całej diecezji. – Biorą w nim udział dzieci, młodzież i dorośli. Komisja oceniała estetykę, pomysłowość, dobór materiałów i samodzielność wykonania – powiedział ks. Łukasz Kołodziej, diecezjalny duszpasterz KSM.
Po ogłoszeniu wyników, zgromadzeni mogli obejrzeć poruszające przedstawienie pantomimiczne pt. „Trzy drzewa”, przygotowane przez Małgorzatę Łabuz z młodzieżą z PSP nr 7 w Ostrowcu Świętokrzyskim i moderatorów Ruchu Światło–Życie. Spektakl stanowił mocny duchowy akcent całej uroczystości.
Kategoria indywidualna:
-
Julia Forc – parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sandomierzu
-
Zuzanna Cybulska – parafia pw. NMP Saletyńskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim
-
Martyna Misiurska – parafia pw. św. Jana Pawła II w Ostrowcu Świętokrzyskim
Kategoria grupowa:
-
Grupa Świetlicowa Szkoły Podstawowej w Rakowie
-
KSM oddział z Krzątki
-
Zespół Szkół Ekonomicznych im. św. Jana Pawła II w Staszowie