Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem, jeżeli chodzi o zachorowalność w Polsce, w Europie i na świecie. Tym samym stanowi olbrzymie wyzwanie dla onkologów na całym świecie. Codziennie w Polsce około 50 pacjentek dowiaduje się o tym, że zachorowała ona raka piersi. I codziennie z tego powodu umiera około 15 pacjentek.
- Jest to olbrzymie wyzwanie i wielka rola badań profilaktycznych, skriningowych (przesiewowych), które dzięki wczesnemu wykrywaniu raka piersi doprowadza do spektakularnych wyleczeń. 90% pacjentek rozpoznanych we wczesnym stadium zachorowania ma szansę długoletnich przeżyć - informuje dr Iwona Drab- Mazur, specjalista onkologii klinicznej, kierownik poradni onkologicznej Szpitala św. Ducha w Sandomierzu. - Mammografia to przede wszystkim wybór mądrej kobiety. Jeżeli przełamiemy barierę wstydu, a rozmowy na temat raka piersi przestaną być tematem tabu, to osiągniemy niebywały sukces, jeżeli chodzi o walkę z rakiem piersi - dodaje pani doktor.
Rozwinięte kraje Europy, jak Szwecja, mają procent wyleczalności na poziomie 96%. - Jesteśmy w stanie ich dogonić. Tylko musi być przede wszystkim zaangażowanie kobiet, bo otwartość ośrodków onkologicznych na wykonywanie tego badania jest bardzo duża - mówi dr Drab-Mazur.
- Serdecznie zapraszamy wszystkie kobiety na to, żeby się badały regularnie, co dwa lata. Zaproszenie dotyczy pań w przedziale wiekowym między 45 a 74 lata. Badania są bezpłatne, nie trzeba na nie mieć też żadnego skierowania - zaprasza Iwona Drab - Mazur.
Temat profilaktyki onkologicznej dominował podczas organizowanej w Sandomierzu konferencji "Wyrzuć to z siebie" w Domu Katolickim w Sandomierzu. Fundacja Artystyczna Gamon zaprosiła m.in. reprezentację sandomierskiej lecznicy do podzielenia się swoimi uwagami na temat możliwości badań oraz leczenia nowotworów w regionie.