Radio Rekord onair
Radio Rekord

Muzeum Zamkowe w Sandomierzu liczy na ogromny zastrzyk pieniędzy

Muzeum Zamkowe w Sandomierzu przygotowuje się na największą inwestycję w swojej historii. Projekt, którego wartość wynosi 80 mln zł, ma unowocześnić zarówno przestrzenie zamkowe, jak i budynki przy ul. 15 Sierpnia.

Oliwia Feledyn
2025-01-27 15:17
Muzeum Zamkowe w Sandomierzu liczy na ogromny zastrzyk pieniędzy

- Ta realizacja wprowadzi nasz Zamek w XXI wiek - zapowiada Kinga Kędziora, głównej inwentaryzatorki i koordynatorki projektu. 

Projekt przeszedł już pierwszy etap oceny formalnej i ubiega się o dofinansowanie z unijnego programu FEnIKS, zarządzanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Unijne środki mają pokryć 79% kosztów, a pozostałe środki zapewni resort kultury oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.

Duża część funduszy zostanie przeznaczona na adaptację budynków po dawnej piekarni przy ul. 15 Sierpnia. Znajdą się tam m.in. nowoczesne magazyny studyjne, gdzie odpowiednio zabezpieczone eksponaty będą dostępne dla zwiedzających.

– W nowym obiekcie powstaną także pracownie digitalizacji i konserwatorskie, których obecnie nam brakuje. Dodatkowo planujemy stworzyć salę konferencyjną, przestrzenie edukacyjne, pokój wyciszeń oraz pokój dla rodzica z dzieckiem. Będziemy mogli organizować wystawy czasowe, także współczesnej sztuki – wyjaśnia Kinga Kędziora.

Modernizacja obejmie również wnętrza Zamku Królewskiego. Powstanie nowa przestrzeń wystawiennicza, a obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – w tym celu zostanie zamontowana platforma schodowa.

Projekt zakłada również organizację szkoleń i kursów dla kadry muzealnej, aby podnieść kompetencje pracowników i jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby odwiedzających.

W ramach programu FEnIKS o fundusze unijne ubiega się 60 instytucji, z których jedynie 37 przeszło pozytywnie pierwszy etap oceny formalnej. Obecnie trwa ocena merytoryczna, a decyzja o przyznaniu środków spodziewana jest na przełomie marca i kwietnia.

– Jeśli uda nam się zdobyć dofinansowanie, będzie to największy projekt w historii muzeum od lat 90. To prawdziwa rewolucja dla naszej instytucji – podkreśla dr hab. Mikołaj Getka-Kenig, dyrektor Muzeum Zamkowego.

Równolegle Muzeum Zamkowe realizuje inwestycję związaną z kompleksową renowacją elewacji zamku, która nie była remontowana od lat 90. Dzięki środkom z programu Polski Ład, prace zostaną podzielone na etapy. Postępowanie przetargowe już się zakończyło, a roboty rozpoczną się, gdy tylko pozwolą na to warunki pogodowe.

Dyrektor Getka-Kenig zapowiada, że w trakcie remontu zamek będzie otoczony rusztowaniami, ale efekt końcowy w pełni wynagrodzi utrudnienia.