– To realny krok w stronę zdrowszego środowiska i lepszej jakości życia mieszkańców – mówił wicemarszałek Grzegorz Socha podczas briefingu prasowego w urzędzie marszałkowskim. Jak dodał, program pozwala na sfinansowanie nawet 90% kosztów kwalifikowanych, takich jak przyłączenie do sieci ciepłowniczej czy zakup pomp ciepła i pieców na pellet.
Wnioski od gmin będą przyjmowane do końca maja. Środki mają trafić bezpośrednio do mieszkańców, którzy zdecydują się na wymianę starego systemu ogrzewania na ekologiczny. Program wpisuje się w strategię województwa na rzecz poprawy efektywności energetycznej i ochrony zdrowia publicznego.
Dyrektor Departamentu Rolnictwa, Klimatu i Środowiska Sylwia Kanios przypomniała, że podobny program był realizowany również w 2024 roku – z sukcesem. Wówczas wsparcie otrzymało 25 gmin, a dzięki dotacjom zlikwidowano setki przestarzałych pieców.
– Każdy zlikwidowany kopciuch to zdrowszy mieszkaniec i lepsze powietrze. Inwestując w czyste źródła ciepła, inwestujemy w przyszłość regionu – podsumował Grzegorz Socha.