Od kilkunastu lat w Ossolinie, w gminie Klimontów na terenie kompleksu unikatowej XVII-wiecznej Kaplicy Betlejemskiej, organizowana jest niezwykła Pasterka połączona z widowiskową inscenizacją bożonarodzeniową. Z racji wyjątkowego charakteru miejsca i nietypowej oprawy, uroczystość ta stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń religijnych w regionie świętokrzyskim.
Pasterkę rozpoczyna tradycyjnie bożonarodzeniowa inscenizacja, której formuła stale ewoluuje. W tym roku w widowisku wystąpią: Waldemar Chuchnowski, Piotr Leszczyński, Marcin Mucha (Trzej Królowie), Piotr Wójcik (św. Józef), Dawid Bryła (Herod) oraz Julia Koloch w roli Maryi. Inscenizacja rozpocznie się 24 grudnia o godzinie 22.30. Trzej królowie konno przyjadą do szopki przy kaplicy, gdzie odegrana zostanie scena pokłonu Dzieciątku Jezus. Sama pasterka odprawiona zostanie o godz. 23, a więc wtedy, gdy w Betlejem wybije północ.
Na zakończenie mszy świętej, jak co roku, w niebo wystrzelą fajerwerki dla uczczenia faktu przyjścia na świat Zbawiciela. O artystyczną oprawę pasterki tradycyjnie zadba Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Klimontowie.
- Na przełomie listopada i grudnia przeprowadzony został remont szopki, w której odbywają się inscenizacje. Prace remontowe zostały przeprowadzone przez mieszkańców Ossolina, Wilkowic, Krobielic, Wegrc Szlacheckich i Dziewkowa. Przy okazji wymieniony został również duży, drewniany krzyż stojący na placu przed kaplicą. Zakup niezbędnych materiałów został sfinansowany z funduszy zebranych podczas poprzedniej pasterki, ofiar osób uczęszczających na niedzielne msze do kaplicy, a także dzięki wsparciu samorządu gminy Klimontów - informuje Rafał Staszewski, prezes Stowarzyszenia „Nasze dziedzictwo Ossolin”, które jest współorganizatorem uroczystości.