Projekt trwa od maja do końca października bieżącego roku i związany jest z przypadającą w tym roku 160. rocznicą urodzin Stefana Żeromskiego.
- Zadanie jest podzielone na kilka części. Pierwsza pt. „Zobaczyć” to warsztaty fotograficzne, które odbyły się w lipcu. W sierpniu zorganizowaliśmy warsztaty mix-mediowe, poprzedzone wprowadzeniem w bibliotece w Samborcu i to była część nazwana przez nas „Dotknąć”. Przez cały wrzesień odbywają się warsztaty tworzenia słuchowiska radiowego w liceum w Chobrzanach i to fragment projektu „Usłyszeć”. Jeszcze we wrześniu odbędzie się wyjazd do Ciekot i do Kielc, ruszymy śladami miejsc związanych z Żeromskim. W październiku natomiast podsumujemy projekt i będziemy świętować 160-te urodziny pisarza. Urodził się 14 października – wyjaśnia Katarzyna Ossowska z GOK w Samborcu.
Jak mówi pani Katarzyna, Stefan Żeromski jest ciągle pamiętany w chobrzańskich okolicach, a jego twórczość nawiązuje do tych terenów, ponieważ w latach 1884 i 1888 przebywał tu na wakacjach u swojej ciotki. Znał – bo zwiedzał okolice, jeździł konno razem ze swoim bratem ciotecznym Ignacym, a w jego dziennikach zachowały się opisy tych miejsc i wspomnienia z nimi związane. Nawiązania do tych terenów znajdują się na przykład w „Popiołach” (pojawia się tam tak zwany wąwóz Rafała, między Gorzyczanami a Chobrzanami).
- Szkoła w Chobrzanach nosi imię Stefana Żeromskiego i tutaj pamięć o nim jest cały czas pielęgnowana. A my jako środek kultury staramy się podtrzymywać czy też inicjować działania związane z popularyzacją jego osoby, ale też z popularyzacją w ogóle twórczości lokalnych artystów i pisarzy – dodaje pani Katarzyna.
Klucz do poznania
- Jako partner projektu odwołujemy się do patrona naszej szkoły. Będziemy kroczyć jego śladami, śladami bardziej dźwiękowymi, będziemy nagrywać słuchowisko na jego temat. I w związku z tym zainteresowanie jest spore wśród uczniów, można powiedzieć, że z tygodnia na tydzień coraz większe – mówi Monika Ziemnicka, nauczycielka języka polskiego w liceum w Chobrzanach i dodaje: – W ramach tego projektu pogłębiamy wiedzę o patronie, przyglądamy się bliżej jego życiorysowi, zbieramy ciekawostki z jego życia, będziemy na ten temat dyskutować. Opracowujemy szeroki wachlarz cytatów, aforyzmów, złotych myśli z jego twórczości i przemyśleń, także prywatnych i to także będzie taki dodatkowy klucz do poznania całkiem sporej części jego twórczości.
Robert Soja, dyrektor liceum ogólnokształcącego w Chobrzanach nie kryje radości z zaangażowania młodzieży w takie działania: – Młodzież chętnie bierze udział w różnorodnych projektach. Na pewno patron ma wielki wpływ na to, że młodzież jest taka aktywna. Szkoła niewielka, kameralna, każdy może rozwijać swoje zainteresowania i młodzież jest chętna.
Uciekł nam Żeromski
Trwające obecnie warsztaty tworzenia słuchowisk radiowych prowadzi Wojciech Ramus, prezes Fundacji Teatr Wyobraźni.
– Zostaliśmy zaproszeni do tego projektu przez GOK w Samborcu, która to jednostka napisała projekt, otrzymała dofinansowanie i zaprosiła nas do zrealizowania słuchowiska z młodzieżą. To jest projekt wielowymiarowy, a my zajmujemy się pokazaniem sylwetki pisarza od strony słuchowiska radiowego, w związku z czym bardzo nam zależy na tym, żeby młodzież opowiedziała nam dźwiękowo o Żeromskim, o swoich odczuciach, o swoich skojarzeniach z jego twórczością. Chcemy się dowiedzieć, czy jakiekolwiek znaczenie dla obecnej młodzieży ma to, co pisał kiedyś Żeromski. Zaproponowaliśmy organizatorom także udział w słuchowisku na żywo, które nasza fundacja realizuje w Radiu Kielce pod tytułem „Uciekł nam Żeromski”. Jest ono oparte o teksty Żeromskiego, a zrealizowane przez nas podczas wakacji w Muzeum Narodowym w Kielcach. Teraz będziemy go prezentowali na antenie radiowej.
Jak prezes fundacji odbiera bardzo duże zaangażowanie młodzieży w projekt? - Cieszymy się, że młodzi ludzie są ciekawi tego, co robimy, że to jest coś, co w obecnym świecie, pełnym obrazu, znajduje też miejsce w ich życiu, w ich czasie, który poświęcają na to, żeby przychodzić na nasze zajęcia – mówi W. Ramus.