Radio Rekord onair
Radio Rekord

Szpital zaprasza po porty

Rozpoczynasz leczenie onkologiczne? Masz zaplanowaną chemioterapię? Centrum Onkologii w Wojewódzkim Szpitalu im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu zaprasza do implantacji portów naczyniowych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia!

Joanna Lewicka
2025-02-09 17:21
Szpital zaprasza po porty
Fot. J. Lewicka
2 Zdjęć

- W związku z dynamicznym rozwojem Centrum Onkologii w Tarnobrzegu oraz w trosce o dobro pacjentów, wprowadziliśmy regularne implantacje portów naczyniowych. Implantacje takie prowadzimy od kilku lat, ale zapotrzebowanie na procedurę było dużo większe niż nasze możliwości jej realizacji. Stąd zrodził się pomysł, żeby wyznaczyć stały dzień pod kątem implantacji portów i zrealizować wszystkie tego typu potrzeby w naszym ośrodku. Był pomysł, teraz rozpoczynamy jego realizację. Specjalny zespół medyków przyjeżdża do nas z Rzeszowa, jest on uzupełniony o nasz personel i implantujemy – mówi lekarz Ewa Sadecka-Roman, kierownik Oddziału Onkologii Klinicznej oraz Oddziału Dziennego Chemioterapii.

- Wiemy, jak ważny podczas chemioterapii jest odpowiedni dostęp dożylny, umożliwiający terminowe i bezpieczne stosowanie wlewów. Dlatego też, w przypadkach trudności z wkłuciami, kruchością naczyń lub znacznym dyskomfortem związanym z częstymi nakłuciami, port naczyniowy jest wygodną i bezpieczną alternatywą dla tradycyjnego wenflonu. Doktor wykonujący implantacje jest anestezjologiem, dlatego też mamy możliwość krótkotrwałego znieczulenia ogólnego: pacjent ma komfortowe warunki podczas zabiegu – dodaje doktor Sadecka-Roman.

Port chroni i nie ogranicza

Port naczyniowy to rodzaj niewielkiego naparstka, który jest wszczepiany  pod skórę w okolicy obojczyka. Dzięki temu urządzenie zapewnia długotrwały, bezpieczny i komfortowy dostęp do żyły centralnej.

- Gdy nie jest używany, jest przykryty skórą, jest wyczuwalny, ale nie niesie ze sobą żadnego ryzyka uszkodzenia. Umożliwia zarówno podawanie leków (w pojedynczych iniekcjach i długotrwałych wlewach), jak i pobieranie krwi – tłumaczy pani doktor.

Port naczyniowy:

  • chroni naczynia krwionośne przed drażniącym działaniem cytostatyków;
  • zapewnia wygodę;
  • eliminuje konieczność wielokrotnych wkłuć dożylnych;
  • nie ogranicza codziennej aktywności;
  • po zakończeniu leczenia może zostać usunięty.

W warunkach domowych

- Mamy duże doświadczenie w prowadzeniu chemioterapii dożylnej także w warunkach domowych – podkreśla lek. Ewa Sadecka-Roman: - Pacjenci z portami naczyniowymi mogą skorzystać z leczenia infuzorami, które umożliwiają bezpieczne i wygodne podawanie leków w domu. Pierwszy cykl terapii zawsze odbywa się na naszym oddziale, aby zapewnić pacjentowi pełne przeszkolenie i najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Procedury medyczne w Centrum Onkologii w Tarnobrzegu realizowane są w ramach NFZ.

Kontakt do koordynatora implantacji portów naczyniowych: tel. 513-241-011 (pon.–pt. w godz. 7:00–14:30).

Zdjęcia z zabiegu możecie zobaczyć tu:

https://sandomierz.cozadzien.pl/tarnobrzeg/implantacja-portow-naczyniowych-zdjecia/76979

1
2