Warsztaty, spektakle, spotkania, słuchowisko, podcasty, koncert, wystawa, turniej, konkursy… i wiele, wiele więcej. Program tegorocznej edycji Festiwalu Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza jest wyjątkowo bogaty. Festiwal potrwa do 5 grudnia w Tarnobrzeskim Domu Kultury.
Dobro!
- Hasłem przewodnim tej edycji jest „dobro”, zgodnie z maksymą Stanisława Jachowicza: "Robić dobrze trzeba: kto robi aby zbyć, nie dostanie chleba" – mówi koordynatorka festiwalu, Renata Domka: - Wszystkie działania festiwalowe będą nawiązywać tematycznie nie tylko do twórczości autora, ale także do zagadnienia dobra. Co to znaczy być dobrym? Co to jest dobra sztuka, książka, muzyka? Jachowicz był niezwykle ciekawą postacią, wielowymiarową, a to daje nam wiele możliwości. Chcemy go poznawać nie tylko poprzez literaturę, ale także teatr, muzykę, sztukę i dobrą zabawę. Będziemy uczyć się relaksować, inspirować, poznawać drugiego człowieka. Każdy znajdzie coś dla siebie na tegorocznym festiwalu.
Jeszcze przed ogłoszeniem szczegółowego harmonogramu ruszyły konkursy. W jednym z nich zadaniem uczestników jest stworzenie projektu ilustrowanej książki pod hasłem „Dobro”. Liczyć się tu będzie zarówno koncepcja plastyczna, jak i literacka. Do drugiego konkursu TDK zaprosił partnera: Gminny Ośrodek Kultury w Gorzycach. Będą to zmagania recytatorskie „Wiersz za wiersz”. Uczestnicy z terenu miasta i gminy będą recytować wiersze patrona. Trwa także nabór do udziału w interaktywnym Turnieju Wiedzy o Stanisławie Jachowiczu "Quizspotter", który odbędzie się 25 listopada.
Razem z festiwalem startuje także dwutygodniowy maraton czytania bajek i wierszy Jachowicza. Instytucja, klasa, rodzina, czy grupa, która wspólnie przeczyta najwięcej wersów jego twórczości, otrzyma tytuł Mistrza Kociego Pazura. Nagrodami w konkursach są gry, torby, pomoce szkolne, a przede wszystkim książki, w tym te związane z gośćmi festiwalu oraz festiwalowe maskotki.
Wykłady, warsztaty, wystawy
Ważnym punktem programu festiwalu są wykłady, zarówno dotyczące samego autora, jak i wiedzy o literaturze regionu i języku. 19 listopada Maria Pałkus – pedagog i znawczyni literatury patrona festiwalu poprowadzi spotkanie „Leksykon wiedzy o Stanisławie Jachowiczu”, a dzień później tarnobrzeski pedagog i pisarz Grzegorz Kociuba opowie o poecie i eseiście Janie Adamie Borzęckim. Gościem festiwalu będzie także Maciej Makselon - polonista, redaktor literacki, nauczyciel akademicki, trzykrotny mówca TEDx, popularyzator wiedzy o języku polskim, współgospodarz telewizyjnego programu „Dobry Tytuł” oraz radiowego "Języka niewydarzonego" z Katarzyną Kłosińską w Radiu 357. 5 grudnia będzie można posłuchać jego wykładu „Co to jest błond? Czyli o tym, co przeszkadza nam w języku”. Gość odpowie też na pytania uczestników.
Ciekawa będzie także część warsztatowa. Już 18 listopada „Nienażarte żarty” z dziećmi i młodzieżą poprowadzi Nika Jaworowska-Duchlińska - autorka i ilustratorka książek dla dzieci oraz ilustracji prasowych. Tematem będzie dobry humor i karykatura. 20 listopada warsztaty teatralne poprowadzi Urszula Tylek-Jabczanik - aktorka teatralna (Teatr Lalek „Rabcio” w Rabce-Zdroju) i filmowa („Więź”, „Ojciec Mateusz”, „Na dobre i na złe”). 21 listopada zaplanowano integracyjne warsztaty rękodzieła, które poprowadzi Justyna Wesołowska. Uczestnicy wykonają torby z kocimi motywami. Ciekawe spotkanie artystyczne odbędzie się 3 grudnia z Katarzyną Jackowską-Enemuo - antropologiem kultury, muzykiem, opowiadaczką historii, która zaprezentuje widowisko „Między światłem i ciemnością”. Będą także warsztaty muzyczne, które poprowadzi Marcin Walas - muzyk saksofonista, muzykoterapeuta, pedagog. Po warsztatach artysta zaprosi na otwarty Koncert Rekreacyjny w Profilaktyce Stresu.
Wśród wydarzeń festiwalowych będzie także wystawa prac Anny Pol. Ilustratorka, malarka i projektantka okładek książek (m.in. słynnych „Chłopek” J. Kuciel-Frydryszak) przyjedzie na spotkanie i wernisaż do TDK. Na wystawie zobaczymy okładki książek Wydawnictwa Marginesy, a także grafiki artystki. Po otwarciu wystawy odbędzie się pokaz filmu „Simona Kossak”; Anna Pol jest bowiem autorką okładek książek o tytułowej bohaterce – popularyzatorce nauk biologicznych, miłośniczce zwierząt i dzikiej przyrody.
Impresje i dizajn
W piątkowy wieczór, 29 listopada odbędzie się wieczór autorski i promocja książki autorstwa dr. Sylwestra Łysiaka – regionalisty, nauczyciela akademickiego, założyciela i reżysera teatrów młodzieżowych i dorosłych w TDK, a także poety. Będzie to okazja do zapoznania się z jego twórczością, zebraną w niedawno wydanym tomiku wierszy „Impresje słowne”.
Wokół sztuki i literatury odbędzie się spotkanie z Małgorzatą Czyńską - pisarką, historyczką sztuki, krytyczką dizajnu i kuratorką wystaw, autorką takich książek jak „Kobiety z obrazów”, „Dwurnik - robotnik sztuki” oraz najnowsza „Julia Keilowa. Metaloplastyczka na nowe czasy”. Rozmowa z autorką została zaplanowana na 2 grudnia.
Jak podczas każdej z edycji, także i w tym roku powstanie słuchowisko: „O dziadku, co miał powiastkę na każdą okazję”. Tym razem scenariusz napisała Iza Kozielec, a wystąpią w nim uczestnicy zajęć teatralnych. W planie są także podcasty „Jak być dobrym?”.
Wszystkie warsztaty, spotkania, koncerty są bezpłatne. Na niektóre trzeba mieć wejściówki.
Szczegółowy program Festiwalu można znaleźć na stronie internetowej Tarnobrzeskiego Domu Kultury www.tdk.tarnobrzeg.pl oraz na profilu Facebook TDK-u.
Festiwal został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz objęty patronatem honorowym przez Prezydenta Miasta Tarnobrzega, Łukasza Nowaka.