Jedną z ofiar był 39-letni mężczyzna, który w kwietniu natrafił w internecie na reklamę gry inwestycyjnej, umożliwiającej lokowanie środków w surowce takie jak ropa czy metale szlachetne. Po kliknięciu reklamy i podaniu numeru telefonu, skontaktował się z nim rzekomy pracownik firmy inwestycyjnej. Obiecano mu ekskluzywne konto inwestora VIP i kredyt startowy w dolarach. Pod wpływem presji mężczyzna wpłacił 4 tysiące złotych, a następnie – manipulowany przez przestępców – zaciągnął dwa kredyty na łączną kwotę 75 tysięcy złotych. Finalnie stracił ponad 76 tysięcy złotych.
Druga ofiara to 70-letnia kobieta, która w 2022 roku przebywając we Włoszech, natknęła się na ogłoszenie inwestycji w kryptowaluty. Po wpłaceniu 250 euro tzw. opłaty startowej, skontaktował się z nią „doradca finansowy”, który przez długi czas budował zaufanie. Kobieta widziała fikcyjne zyski na wirtualnym koncie i przez kilka miesięcy była przekonywana do kolejnych wpłat. Do maja 2025 roku straciła ponad 128 tysięcy złotych.
Policjanci przypominają: obietnice szybkiego i dużego zysku to najczęstsza przynęta stosowana przez cyberoszustów. Często wykorzystują fałszywe strony internetowe i profesjonalnie przygotowane reklamy. Apelują również o zachowanie szczególnej ostrożności, konsultowanie wszelkich inwestycji z niezależnymi doradcami finansowymi i zgłaszanie wszelkich podejrzanych działań służbom.