Katarzyna Jackowska-Enemuo to antropolog kultury, muzyk, opowiadaczka historii, kompozytorka i pisarka. W Tarnobrzegu opowie historie, zagra je i zaśpiewa razem z widzami. Na scenie towarzyszy jej muzyk Mateusz Szemraj, który zagra na cymbałach, a także na tajemniczych instrumentach, takich jak oud, rubab, telenka. W Tarnobrzeskim Domu Kultury 3 grudnia odbędą się dwa autorskie narracyjne spektakle „Między światłem a ciemnością”: rano dla dzieci oraz popołudniowy, dla wszystkich starszych dzieci (nawet tych całkiem już dorosłych).
Historie, które usłyszą widzowie można znaleźć w zbiorach baśni autorstwa Katarzyny Jackowskiej-Enemuo: „Między Światem a Zaświatem” oraz „Między Ziemią a Niebem” (wyd. Albus, obrazy Nika Jaworowska-Duchlińska, która także w tym roku gościła na Festiwalu w Tarnobrzegu).
Spotkanie dla dzieci odbędzie się o godz. 10 i obowiązują zapisy. Wieczorny spektakl jest przeznaczony dla starszych dzieci i dorosłych. Bezpłatne wejściówki można odbierać w TDK od środy 27 listopada. Szczegóły można znaleźć na stronie: www.tdk.tarnobrzeg.pl
Wydarzenie odbywa się w ramach IV Festiwalu Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza. Festiwal został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz objęty patronatem honorowym przez Prezydenta Miasta Tarnobrzega Łukasza Nowaka.
***
Katarzyna Jackowska-Enemuo to antropolog kultury, muzyk, opowiadaczka historii, kompozytorka i pisarka. Od ponad dwudziestu lat zajmuje się w praktyce muzyką dawną i tradycyjną z różnych stron Europy, komponuje również własną muzykę. Tworzy muzykę i piosenki do spektakli teatralnych (m.in. dla Teatru Małe Mi, Teatru Pinokio w Łodzi oraz Teatru Ludowego w Krakowie). Autorka audycji radiowych i słuchowisk (m.in. „Między Światem a Zaświatem” dla II programu PR, a także dla Muzeum Polin). Współzałożycielka zespołu Jazgodki. Współzałożycielka Projektu Migawki, z którym tworzy spektakle w dwóch językach polskich – fonicznym i migowym. Autorka koncertu „Nieuchronne”, na który składają się piosenki stworzone w odpowiedzi na doświadczenie straty, a także nagranej w pandemii płyty „Muzyka Ratunkowa” (wyłącznie w sieci).
Koncertuje, gra do tańca, opowiada historie i gra spektakle – zarówno na najważniejszych festiwalach w kraju, jak też w podwórkach, więzieniach i pociągach. Prowadzi warsztaty śpiewu, tańca i opowieści dla dużych i małych, dla profesjonalistów i amatorów. Tropi tradycje społecznego świętowania, a także tworzy i prowadzi wydarzenia artystyczne i społeczne w całym kraju.
Jej książka „Tkaczka Chmur” (wyd. Albus, 2021; ilustracje: Marianna Sztyma) została nagrodzona w plebiscycie blogerów Lokomotywa oraz zdobyła Nagrodę Literacką M. St. Warszawy. Ukazały się jej adaptacje teatralne w Polsce i Czechach, została też wydana w Szwecji i Chinach. Druga książka pt. „Między Światem a Zaświatem” (wyd. Albus; ilustracje: Nika Jaworowska-Duchlińska), to laureatka plebiscytu Lokomotywa w 2023 r., w kategorii „Od A do Z”. W 2024 r. ukazał się jej trzeci zbiór baśni, „Między Ziemią a Niebem” (wyd. Albus, ilustracje: Nika Jaworowska-Duchlińska).
W ramach inicjatywy „Przemiany” tworzy i prowadzi osobiste i społeczne obrzędy przejścia związane z różnymi istotnymi momentami w życiu. Jest członkinią kolektywu Instytut Dobrej Śmierci i prowadzi działania edukacyjne w temacie śmierci i żałoby. A kiedy trzeba – tworzy i prowadzi ceremonie pogrzebowe, pomaga w opiece nad ciałem zmarłej osoby, oraz towarzyszy ludziom w czasie po stracie.
***
Mateusz Szemraj to muzyk multiinstrumentalista, a przede wszystkim lutnista, gitarzysta i cymbalista. Specjalizuje się w grze na archaicznych instrumentach bliskowschodnich, takich jak na przykład: oud, rubab czy saz. Od dwudziestu lat, jako zawodowy muzyk współpracuje z różnymi artystami i współtworzy wiele zespołów z nurtu muzyki tradycyjnej, etno-folk, orientalnej, żydowskiej oraz etno-jazzowej i improwizowanej, choć porusza się sprawnie również w innych nurtach muzycznych.
Wśród zespołów, z którymi współpracuje są między innymi: Lomi Lomi, Mosaik, Wielbłądy, Milo Ensemble, Karolina Cicha i Spółka, Hamdam, a także artyści i twórcy tacy jak Adeb Chamoun, Phillip Bracken, Dariush Rasouli, Karolina Skrzyńska, Katarzyna Jackowska-Enemuo, Rasm Al Mashan, Mateusz Pospieszalski. Wykonuje również muzykę teatralną, m. in. w teatrach Dramatycznym, Polskim, Ateneum, Collegium Nobilium, Teatrze 6 piętro. Koncertuje w Polsce, w wielu krajach europejskich, a także na świecie, m.in. w Pakistanie, Indiach, Chinach. Ma na koncie kilkadziesiąt wydawnictw płytowych z różnymi artystami, nagrania do wielu produkcji filmowych i seriali oraz udział w festiwalach takich jak m.in. Opener, Męskie Granie, Skrzyżowanie Kultur, Ethnoport, Globaltica, Off Festival, i innych.