Radio Rekord onair
Radio Rekord

Dni Teatru z klasyką i humorem

Aleksander Fredro będzie patronem tegorocznej edycji Dni Teatru, które organizuje Tarnobrzeski Dom Kultury. Przyjadą teatry z Mielca i Tarnogrodu, będzie też młodzieżowa premiera i konkurs recytatorski.

Joanna Lewicka
2025-03-27 09:55
Dni Teatru z klasyką i humorem
4 Zdjęć

Tarnobrzeski Dom Kultury zaprasza na teatralne świętowanie. Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru odbędą się tu trzy spektakle, w tym dwa gościnne i jedna premiera. Wydarzenie w tym roku będzie mieć swojego patrona, którym został Aleksander Fredro. To jego sztuki bowiem oglądać będą widzowie Dni Teatru.

- Fredro nieustannie bawi i cieszy się dużą popularnością, a teatry wciąż chętnie wybierają jego repertuar – mówi koordynatorka wydarzenia Renata Domka. – Dlatego w tym roku poświęcimy mu całe Dni Teatru. Mogę zapewnić, że będzie mnóstwo świetnej zabawy i prawdziwe święto sceny. Międzynarodowy Dzień Teatru to celebracja artystycznej współpracy, dzielenia się doświadczeniami scenicznymi, dlatego zawsze zapraszamy teatry z innych ośrodków kultury, chcemy razem świętować ten dzień.

Od słów do kaloszy

Na początek Grupa Młodzieżowa TDK zaprezentuje swój spektakl „Słowa, słowa, słowa”. W scenariuszu wykorzystano fragmenty najważniejszych utworów wybitnych dramaturgów: Williama Szekspira i Aleksandra Fredry. W spektaklu zobaczymy więc m.in pełną dramatyzmu historię miłości Romea i Julii oraz zabawne intrygi i podstępy znane z tekstów Fredry. Premiera odbędzie się w piątek, 28 marca. Scenariusz i reżyseria: Agnieszka Mroczka, a na scenie wystąpią: Róża Biało, Kinga Brania, Karina Furman, Blanka Kukiełka, Maja Marczak, Bianka Szymczak, Emilia Wiącek, Nel Wójcik, Maria Wójcik, Jagoda Zając. Wstęp jest wolny, początek o godz.18.

W sobotę ponownie Tarnobrzeg odwiedzi zaprzyjaźniony Teatr Rozmaitości im. Stefana Ostrowskiego SCK z Mielca ze sztuką A. Fredry „Gwałtu, co się dzieje”. To historia miasteczka, w którym rządy sprawują kobiety. Dlaczego? Bo mężczyźni okazują się niezdarami. Dzieje się tak aż do momentu, gdy u wrót miasta pojawiają się Tatarzy. Czy mężczyźni odzyskają utracony prymat w mieście? Sztukę wyreżyserowała - jak absolutną większość przedstawień Teatru „Rozmaitości” - Jadwiga Klaus. Spektakl miał swoją premierę w Mielcu w połowie października. Bilety w cenie 20 zł można kupić w kasie TDK oraz online. Początek o godz. 18.

W niedzielę, 30 marca kolejną fredrowską sztukę zaprezentuje Teatr Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury. „Kalosze” to wesoła jednoaktowa komedia o pannie na wydaniu, ojcu, który chodzi boso, bo ktoś ukradł mu kalosze, o kichaniu i nieporozumieniach. Reżyserką spektaklu jest Helena Zając. Początek także o godz. 18. Bilety w cenie 20 zł można kupić w kasie TDK oraz online.

...i interpretacje

Tradycyjnie częścią obchodów Dni Teatru jest też Konkurs Recytatorski „Dziecięce Interpretacje”. W tym roku do udziału zgłosiło się blisko 120 osób z miasta i powiatu tarnobrzeskiego. 20 i 21 marca odbędą się eliminacje, a 4 kwietnia finał, podczas którego wyłonieni zostaną i nagrodzeni najlepsi recytatorzy. Konkurs odbędzie się już po raz 23.

Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzimy na całym świecie 27 marca. Został uchwalony w 1961 roku podczas IX Światowego Kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) w Helsinkach. Jako dzień obchodów wybrano datę inauguracji Teatru Narodów w Paryżu, czyli międzynarodowego festiwalu teatralnego. Celem zaś jest zwiększenie współpracy ludzi teatru, wymianę wiedzy, promocję kultury. Co roku także wybitna postać ze świata kultury formułuje specjalne orędzie na Dzień Teatru. W zeszłym roku jego autorem był laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Jon Fosse.

 Więcej o Dniach Teatru można znaleźć na stronie www.tdk.tarnobrzeg.pl

1
2
3
4