Radio Rekord onair
Radio Rekord

Bezpieczny senior!

Policjanci zorganizowali debatę społeczną „Bezpieczny Senior”, podczas której przypominali uczestnikom jak uchronić się przed oszustami, jakie są mechanizmy działania przestępców oraz co zrobić, by czuć się bezpiecznie we własnym domu. Spotkanie odbyło się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Baranowie Sandomierskim.

Joanna Lewicka
2024-12-09 09:05
Bezpieczny senior!
Fot. KMP Tarnobrzeg
1 Zdjęć

Spotkanie było skierowane do osób starszych, a tematem przewodnim było szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Rozpoczął je kierownik Posterunku Policji w Baranowie Sandomierskim Jan Piechota, który przywitał uczestników i wprowadził seniorów w problematykę przygotowanych zagadnień.

Następnie głos zabrał Michał Krajanowski z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu, który przedstawił zagrożenia w sieci. Podając przykłady najczęstszych oszustw, np. phishing, funkcjonariusz wytłumaczył seniorom jak działają jego mechanizmy: czyli jak przestępcy wyłudzają poufne dane w internecie poprzez podszywanie się pod instytucje lub firmy. Oszuści wysyłają e-maile lub dzwonią, podając się np. za pracownika banku i proszą o podanie danych osobowych. Policjant podpowiadał, w jaki sposób radzić sobie w takich sytuacjach, ostrzegał przed oszustwami na aukcjach internetowych oraz naciąganiem seniorów na nieplanowane inwestycje. Omówił działanie oszustów metodą na „wnuczka”, „policjanta” czy „prokuratora”.

W dalszej części debaty głos zabrał Rafał Szymański z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu. Policjant omówił procedurę Niebieskiej Karty w walce z przemocą domową, która dotyczy form i metod przemocy stosowanej wobec seniorów, przybliżył też zagadnienia przemocy fizycznej, psychicznej i ekonomicznej.

Kolejny prelegent, starszy kapitan Józef Bereski z Państwowej Straży Pożarnej w Nowej Dębie, przypomniał uczestnikom o cichym zabójcy jakim jest czad, ostrzegał przed dwutlenkiem węgla, jak również zachęcał do wyposażenia domu w czujkę, która wykryje dym i w porę uruchomi sygnał dźwiękowy, ostrzegając mieszkańców o zagrożeniu.

Następnie Stanisław Ciba z Zespołu Kadr i Szkolenia Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu, przedstawił zasady udzielania pomocy w sytuacji ratowania życia i zdrowia ludzkiego. Uświadamiał, że pomoc udzielona jeszcze przed przyjazdem karetki pogotowia może uratować życie lub pomóc w dojściu do zdrowia. Przy pomocy fantoma ćwiczył wspólnie z uczestnikami prawidłową resuscytację, symulując liczne scenariusze wydarzeń.

Podsumowania debaty ewaluacyjnej dokonał Jan Piechota, podziękował wszystkim seniorom za aktywny udział w spotkaniu.

1