Inwestycja realizowana jest dzięki wsparciu finansowemu z programu Polski Ład oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Równolegle trwa konserwacja tablicy erekcyjnej króla Zygmunta Starego z 1520 roku oraz kartusza z orłem zygmuntowskim – cennych świadectw renesansowej historii budowli.
To kolejny etap wieloletnich prac nad przywróceniem zamkowi jego historycznego charakteru. Po likwidacji więzienia funkcjonującego w zamku do 1959 roku, rozpoczęto szeroko zakrojony remont, trwający niemal trzy dekady. Pod kierunkiem wybitnych specjalistów – prof. Jerzego Gąssowskiego z PAN oraz prof. Adama Miłobędzkiego z Politechniki Warszawskiej – przeprowadzono kompleksowe badania archeologiczne i architektoniczne.
W trakcie tych prac odkryto m.in. fragmenty gotyckich murów z cegły, renesansowe detale kamienne oraz oryginalne elementy stolarki z XVI i XVII wieku. Ostatecznie opracowano projekt odtworzenia układu przestrzennego z epoki renesansu.
Zewnętrzne elewacje zamku potraktowano indywidualnie – zachodnią oraz wieże południową i północną częściowo odrestaurowano i odsłonięto z tynków. Z kolei elewacja wschodnia, silnie przekształcona w XIX wieku, została zachowana w klasycystycznej formie z 1825 roku, wzorowanej na zachodnioeuropejskich trendach architektonicznych.