Pomoc po przymrozkach w 2024 roku będzie dostępna dla producentów rolnych, którzy spełnią następujące warunki:
-
Kryterium szkód: Rolnicy muszą wykazać straty w roślinnej produkcji rolnej, które przekraczają 30% średniej rocznej produkcji z lat 2021–2023, z wyłączeniem roku o najwyższej i najniższej wielkości produkcji.
-
Zdarzenia pogodowe: Szkody muszą być spowodowane wiosennymi przymrozkami, które wystąpiły między 15 a 30 kwietnia 2024 roku, lub gradobiciem, które miało miejsce od 1 do 31 maja 2024 roku.
-
Wniosek o płatności bezpośrednie: Rolnik musi zadeklarować na wniosku o płatności bezpośrednie co najmniej jedną z upraw wymienionych w załączniku do projektowanego rozporządzenia.
Od 1 października do 22 października wszyscy poszkodowani mają czas na złożenie wniosków, tylko i wyłącznie elektronicznie, poprzez aplikację e-wniosek.
- Nie będziemy wchodzić wnikliwie w gospodarstwo, to będzie tylko co do uprawy, tam gdzie był mróz tylko w danej uprawie. - przekazała nam Agnieszka Nowakowska Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Według szacunków powiatu, wniosków na naszym terenie można spodziewać się blisko 5400 z wysokością powyżej 30% strat.
Dla sadowników na ten cel zostało przygotowanych prawie pół miliarda złotych.
- Prosimy o jak najszybsze składanie wniosków, aby aplikacja oraz urzędnicy, mogli szybko zadziałać. - dodaje pani Agnieszka.
Do 31 października ARMiR ma czas na sprawdzenie kompletności wszystkich wniosków. Do 13 listopada trwać ma kontrola administracyjna. Od 18 listopada można spodziewać się decyzji. Zostaną one rozesłane także elektronicznie, ale aby usprawnić przekazywanie informacji, pracownicy będą do sadowników dzwonić i informować o otrzymaniu decyzji. Wypłat odszkodowań można spodziewać się w pierwszej połowie grudnia.