-
25 października, godz. 20:00 – Jazzpospolita
-
26 października, godz. 20:00 – Marita Albán Juárez „Ritmos Subconscientes”
-
31 października, godz. 20:00 – Tymon Tymański „YassTet”
-
2 listopada, godz. 20:00 – Anthimos Apostolis Quartet
I dzień koncertu - Jazzpospolita
Jazzpospolita, założona w 2008 roku w Warszawie, to zespół, który wyróżnia się unikalnym połączeniem różnych gatunków muzycznych, takich jak nu-jazz, post-rock, funk, drum’n’bass, ambient oraz muzyka filmowa. Inicjatorami projektu byli basista Stefan Nowakowski oraz perkusista Wojtek Oleksiak. Przez 16 lat działalności zespół wydał osiem albumów i zagrał setki koncertów, zyskując międzynarodową renomę.
Grupa występowała na licznych prestiżowych festiwalach, takich jak Open'er, London Jazz Festival, Copenhagen Jazz Festival czy Męskie Granie. Trasa promująca ich czwarty album „Jazzpo!” zakończyła się wyjazdem do Chin, gdzie Jazzpospolita wystąpiła na festiwalach w Pekinie i Shenzhen. Kolejny album, „Humanizm”, wydany w 2017 roku, powstał z udziałem wokalistek Pauliny Przybysz i Noviki, co dodatkowo wzbogaciło brzmienie grupy. W 2020 roku ukazała się płyta „Przypływ”, w której zespół przesunął się w stronę bardziej elektrycznego jazzu dzięki nowemu gitarzyście.
II dzień - Marita Albán Juárez „Ritmos Subconscientes"
Marita Albán Juárez wraz z bratem José Manuelem tworzą polsko-peruwiański kwintet, który łączy tropicalismo i muzykę Afro-Peru z jazzem i swobodnymi improwizacjami, sięgającymi poza ramy tradycyjnego latin-jazzu. Ich pierwszy album Aguas Calientes (Youkali Music, 2015) zachwycał intensywnym groove'em, szerokimi harmoniami pianina i wrażliwymi interpretacjami tekstów poruszających tematy równości i feminizmu. Album zdobył uznanie zarówno w Polsce, jak i za granicą, zyskując emisje w Hiszpanii oraz Wielkiej Brytanii. Zespół regularnie koncertuje w klubach i na festiwalach muzycznych.
W grudniu 2022 roku ukazała się ich druga płyta Jazmines, nagrana na żywo w warszawskim klubie Jassmine. Album składa się z sześciu nowych kompozycji, głęboko zanurzonych w afro-peruwiańskich i latynoamerykańskich tradycjach muzycznych. Teksty utworów są wynikiem rozmów z kobietami z różnych krajów, takich jak Peru, Chile, Wielka Brytania, Czechy, Brazylia, czy Zimbabwe, które wspólnie wyrażają podobne emocje i doświadczenia.
III dzień - Tymon Tymański „YassTet”
Tymon Tymański, pochodzący z Trójmiasta autor piosenek, kompozytor muzyki filmowej i teatralnej, a także prozaik, scenarzysta i reżyser, powraca do muzyki improwizowanej ze swoim nowym projektem – Yasstet. Ten zespół kontynuuje muzyczną tradycję związaną z kultowymi formacjami Miłość i Tymański Yass Ensemble, z którymi Tymański był mocno związany.
W skład zespołu Yasstet wchodzą znakomici muzycy, w tym Michał Jan Ciesielski – saksofonista i producent znany z takich projektów jak Quantum Trio i Immortal Onion, legendarny kontrabasista Olgierd Walicki, który współpracował m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim, oraz wszechstronny perkusista Jacek Prościński, uczestniczący w różnorodnych projektach muzycznych, m.in. Maria Peszek, Mu, Lasy i Llovage.
IV dzień - Anthimos Apostolis Quartet
Czterej członkowie Quartetu to znakomici muzycy, którzy od kilku lat występują na europejskich scenach jazzowych. Artyści zaprezentują utwory z albumów „Parallel Worlds” oraz najnowszego „Apostolis/50”. Anthimos Apostolis, urodzony w Polsce Grek, uznawany jest za jednego z najbardziej interesujących instrumentalistów współczesnej muzyki jazzowej i rockowej. Jest nieodłącznie kojarzony z bluesem (współpraca z zespołami Dżem i SBB), ale także z jazzem i rockiem. Koncertował między innymi z Czesławem Niemenem, Tomaszem Stańko oraz współpracował z takimi artystami jak Pat Metheny, Gil Goldstein, Paul Wertico, Tomasz Szukalski i Jim Beard. Od ponad dekady występuje z własnym kwartetem lub trio, zarówno w Polsce, jak i za granicą, wspierany przez Gary'ego Husbenda i Etienne’a Mbappe. Regularnie nagrywa i koncertuje na całym świecie, a jego płyty „Parallel Worlds” oraz „Apostolis/50” zdobyły entuzjastyczne uznanie w muzycznym świecie. Projekty te charakteryzują się bluesowym brzmieniem gitary Apostolisa, splatającym się z jazzowym klimatem perkusji.