Wydarzenie rozpoczęło się od krótkiego przemówienia pana Pawła Niedźwiedzia burmistrza Sandomierza, który podkreślił że nie spotkalibyśmy się na tym wydarzeniu gdyby nie dwie kwestie. Pierwsza, czyli istnieje krzemienia pasiastego, druga istnienie takiego człowieka jak Cezary Łutowicz, czyli prekursor i promotor kamienia na całą Polskę.
Po tych słowach pan Cezary Łutowicz został zaproszony przez burmistrza na najbliższą sesję rady miasta, gdzie zostanie uroczyście ogłoszony Honorowym Obywatelem Miasta Sandomierza.
Na sali zgromadziło się 10 z 15 twórców artykułów dostępnych w książce "50 lat krzemienia pasiastego w biżuterii 1972-2022", która została wydana dwa lata temu z okazji 50lecia twórczości pana Cezarego Łutowicza i 50lecia zaistnienia krzemienia pasiastego w biżuterii. Całe spotkanie prowadzone było przez Joannę Sarwę.
Pan Cezary w trakcie swojej części przemowy obdarował specjalnie wykonanymi na tę okazję statuetkami panią profesor Annę Szylar za wkład w opracowanie książkowej monografii, pani kustosz Bożenie Ewie Wódz za pomoc w zaistnieniu krzemienia pasiastego w społeczności - tę nagrodę odebrał rzecznik Muzeum Zamkowego w Sandomierzu pan Marcin Kapka oraz pani Bogdzie Szlęk-Gancarz za opracowanie graficzne monografii.
Jako kolejną prelegentkę zaproszono profesor Annę Szylar, która po krótce przypomniała istotę powstania książki oraz przypomniała o reszcie zaproszonych twórców.
Zwieńczeniem spotkania było zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej.