Spektakl wpisuje się w obchody 80. rocznicy śmierci bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego – kapłana, który swoje życie poświęcił służbie innym, wierny ideom skautingu: braterstwu, pomocy i wychowaniu młodzieży. Przez całe życie dbał o rozwój duchowy i moralny młodych ludzi, a podczas II wojny światowej został aresztowany przez Niemców i trafił do kilku obozów koncentracyjnych, m.in. Stutthof, Sachsenhausen i Dachau. Tam, mimo dramatycznych warunków, nie przestał opiekować się chorymi. Zaraził się tyfusem i zmarł w lutym 1945 roku, tuż przed wyzwoleniem obozu.
Ks. Frelichowski jest symbolem duchowej siły, empatii i niezłomności – mimo skrajnie trudnych warunków pozostał wierny wartościom chrześcijańskim i harcerskim. W 1999 roku został beatyfikowany przez Jana Pawła II, a cztery lata później ogłoszony patronem harcerstwa polskiego.
Spektakl, za który odpowiada reżyser Leszek Zduń, przygotowała Fundacja Caritas Super Omnia Est im. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego przy współpracy z Fundacją LEARTE. W obsadzie znaleźli się m.in. Marta Dylewska, Joanna Kwiatkowska-Zduń, Tomasz Drabek i sam Leszek Zduń. Muzykę skomponował Rafał Odrobina, a za wizualizacje odpowiada Julia Zduń-Oborska.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, jednak wymagana jest wcześniejsza rezerwacja miejsc – zgłoszenia przyjmowane są drogą mailową pod adresem: wydarzeniakulturalne@ipn.gov.pl.
Organizatorem wydarzenia jest Biuro Wydarzeń Kulturalnych Instytutu Pamięci Narodowej.