Podczas inauguracji ochrzczono cztery jednostki pływające. Trzy z nich to repliki historycznych łodzi flisackich, które powstały m.in. dzięki zaangażowaniu Fundacja SMK oraz środowiska rzemieślników związanych z tradycyjnym szkutnictwem. Jedna z łodzi – „Smyk-ła” – została wykonana w Zaleszańskim Uniwersytecie Ludowym.
Czwartą jednostką była nowoczesna łódź ratownicza wykorzystywana przez Ratownictwo Wodne w Sandomierzu. Po części oficjalnej uczestnicy mogli podziwiać paradę jednostek na Wiśle, a wieczorem odbył się koncert zespołu HamaK.
Wieczorem najmłodsi mogli skorzystać z warsztatów stworzonych wraz z Miejską Biblioteką Publiczną i posłuchać sandomierskich legend.