25 września na sesji rady miasta pan Cezary Łutowicz, złotnik i artysta otrzymał zasłużony tytuł Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza. Podczas sesji laudację wygłosił Marek Rożek – prezes Klubu Miłośników Sandomierza. To właśnie pan Marek wnioskował o przyznanie tytułu Cezaremu. Na początku przemówienia powiedział:
- Cezary Łutowicz nie jest rodowitym sandomierzaninem. Pochodzi ze Słupska. Ale jest sandomierzaninem z wyboru.
Jakiś czasu, przy okazji Festiwalu Krzemienia Pasiastego, mieliśmy okazję porozmawiać z panem Łutowiczem. Wtedy, jak i podczas sesji podkreślił, iż Polska, Sandomierz ma swój własny, niewystępujący nigdzie indziej kamień.
Cezary Łutowicz: Depcząc po księżycu można na Ziemi odnaleźć kamień i wynieść go wysoko
– Kocham to miasto. Staram się przysparzać mu historii, dobrych historii. Kamień optymizmu jest wszystkim potrzebny, Sandomierzowi również. Trwajmy w tej tradycji, pomagajmy w tym, aby ta tradycja się rozwijała – powiedział twórca po odebraniu tytułu. – Sandomierz jest to miasto szczególne, które niesie bardzo duży bagaż historii i wydarzeń. Odkryłem je w pierwszych latach mojej bytności tutaj, przeczytawszy „Monografię Sandomierza” ks. Melchiora Bulińskiego. Ona mi tak zbudowała obraz tego miasta, że zacząłem inaczej chodzić po jego brukach - dodał artysta.
-Wiele miejscowości dopomina się o krzemień, że to nie jest kamień sandomierski. Ale to właśnie Sandomierz wyniósł krzemień tak wysoko. Od używania tego kamienia jako podłoża dróg, do najwyższej formy - czyli zastosowania w biżuterii.
W gronie uhonorowanych mieszkańców Sandomierza są między innymi: Kasztelan Karol Bury, dr med. Stanisław Krawczyński, szczypiornista Karol Bielecki, prof. Andrzej Schinzel czy Henryk Samsonowicz.