Gościem specjalnym wydarzenia będzie prof. dr hab. Anna Szylar z Państwowej Akademii Nauk Stosowanych im. prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu – historyk i badaczka dziejów Sandomierza oraz zakonów żeńskich w epoce nowożytnej.
Jak mówi profesor Szylar, benedyktynki zostały sprowadzone do Sandomierza w 1615 roku. Początkowo zamieszkiwały w obrębie murów miejskich, pomiędzy bramą Opatowską a Zawichojską. Po pożarze drewnianego klasztoru, siostry wybudowały nową siedzibę poza murami – na terenie, gdzie dziś mieści się Wyższe Seminarium Duchowne.
Choć życie zakonne kojarzy się głównie z modlitwą i kontemplacją, benedyktynki były również sprawnymi gospodyniami. Posiadały rozległe majątki ziemskie, którymi zarządzały z dużym zaangażowaniem. Niektóre dobra dzierżawiły, inne prowadziły samodzielnie – często osobiście nadzorując ich funkcjonowanie. Co ciekawe, aby wyjechać poza klasztor, każdorazowo musiały uzyskać zgodę biskupa – pisemną i ściśle określoną co do celu.
Największy rozwój gospodarczy klasztoru przypadł na XVIII wiek, za czasów ksieni Marianny Siemianowskiej. Dochody z majątków pozwalały wtedy nie tylko na utrzymanie wspólnoty, ale również na inwestycje – jak modernizacja kościoła czy rozbudowa klasztoru.
Dziś spuścizna po sandomierskich benedyktynkach wciąż żyje – zarówno w archiwach, jak i w pamięci miasta. Warto przypomnieć, że po kasacie klasztoru w 1903 roku, siostry przeniosły się do Łomży, a ich dawna siedziba została przekazana seminarium duchownemu.
Piątkowe spotkanie, które odbędzie się o godz. 18:00 w siedzibie seminarium.