Radio Rekord onair
Radio Rekord

25 nowych specjalistów w zespole ds. orzekania o niepełnosprawności

Wojewoda świętokrzyski Józef Bryk powołał 25 nowych specjalistów do Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. To właśnie ci eksperci decydują o poziomie potrzeby wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami, co jest podstawą do przyznania przez ZUS tzw. świadczenia wspierającego.

Oliwia Feledyn
Dzisiaj 09:04
25 nowych specjalistów w zespole ds. orzekania o niepełnosprawności
Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

Nowo powołani członkowie zespołu to m.in. fizjoterapeuci, psychologowie, pedagodzy specjalni, pracownicy socjalni, doradcy zawodowi oraz pielęgniarki. Wraz z nimi kielecki zespół orzekający liczy już 120 specjalistów.

Zespół pracuje w komisjach – zarówno w siedzibie urzędu wojewódzkiego, jak i w terenie, podczas tzw. komisji wyjazdowych. Decyzja o przyznaniu punktacji podejmowana jest na podstawie obserwacji, rozmowy bezpośredniej oraz oceny funkcjonowania osoby z niepełnosprawnością. Eksperci analizują aż 32 kluczowe obszary życia codziennego. Ostateczny wynik wyrażany jest w punktach – od 0 do 100. Aby otrzymać świadczenie wspierające, trzeba uzyskać co najmniej 70 punktów.

Jak podkreślają przedstawiciele urzędu wojewódzkiego, każdy ze specjalistów musi spełniać ściśle określone wymagania dotyczące wykształcenia, doświadczenia i przeszkolenia. Co ważne – celem zespołu nie jest ponowna ocena stanu zdrowia osoby z niepełnosprawnością, ale określenie, jak duże wsparcie jest jej potrzebne w codziennym życiu.

Świadczenie wspierające, wprowadzone w 2024 roku, ma ułatwić funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnościami i zwiększyć ich niezależność.