Uroczystości upamiętniające 12 już rocznicę "Smoleńska" odbyły się również w naszym regionie. Jak można przeczytać na stronie Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach: "Wśród ofiar było pięć osób, mocno związanych z województwem świętokrzyskim – poseł na Sejm Przemysław Gosiewski, generał Tadeusz Buk, wiceminister kultury Tomasz Merta, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Piotr Nurowski i aktor Janusz Zakrzeński.".
Większość wydarzeń upamiętniających katastrofę tupolewa Tu-154 odbyła się w sobotę 9 kwietnia.
Obchody w Kielcach
9 kwietnia w Kielcach uroczystości odbyły się pod pomnikiem wicepremiera Przemysława Gosiewskiego. Tam parlamentarzyści i samorządowcy złożyli kwiaty. W niedzielę 10 kwietnia Bogdan Wenta- prezydent Kielc opublikował post w swoich mediach społecznościowych:
Mija 12 lat od katastrofy Smoleńskiej, tragedii narodowej, która na zawsze zapisała się w sercu każdego Polaka. Uczcijmy w ciszy i spokoju pamięć wszystkich, którzy stracili w niej życie.
Obchody w Ostrowcu Świętokrzyskim
W Ostrowcu Świętokrzyskim głównym organizatorem obchodów był związany z PiS-sem senator Jarosław Rusiecki. Tam obchody również odbyły się w sobotę 9 kwietnia. Po Mszy Świętej w kolegiacie św. Michała Archanioła, mieszkańcy udali się przy tablicy upamiętniającej tragedię Katynia i Smoleńska, która znajduje się na cmentarzu parafialnym przy ul. Denkowskiej.
Obchody w Sandomierzu
Przy tablicy upamiętniającej Ś.P. Piotra Nurowskiego, sandomierzanina, prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej, odbyła się w samo południe symboliczna uroczystość upamiętniająca to tragiczne wydarzenie sprzed 12 laty. - informuje w mediach społecznościowych burmistrz Marcin Marzec.
Obchody w Starachowicach
Również cześć ofiarom katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku oddał prezydent Marek Materek, zamieszczając w mediach społecznościowych mozaikę, ze zdjęciami ofiar i opisem: Polscy patrioci. Niech Pamięć o nich trwa wiecznie:
Wbrew oczekiwaniom syreny zawyły
Informowaliśmy wczoraj w osobnym artykule, że zarówno mieszkańcy regionu, jak i włodarze świętokrzyskich miast i gmin, nie chcą dźwięku syren alarmowych w godzinie katastrofy. Komunikaty o nie włączaniu syren pojawiły się m.in. na profilu wiceprezydent Kielc Agaty Wojdy, prezydenta Starachowic Marka Materka. Syreny miały również nie zawyć w Ostrowcu Świętokrzyskim, Sandomierzu i wielu innych miastach regionu. Tak się niestety nie stało. Syreny włączone zostały zdalnie na niemal wszystkich OSP Województwa Świętokrzyskiego, co spowodowało wiele kontrowersji i nie przychylnych komentarzy od mieszkańców na profilach włodarzy.