Radio Rekord onair
Radio Rekord

Gala z napędem

V Gala Wolontariatu, po raz kolejny zorganizowana przez Fundację Q, zgromadziła w Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie ludzi sektora ngo, samorządowców, wolontariuszy, lokalnych aktywistów i liderów.

Joanna Lewicka
2024-12-07 11:06
Gala z napędem
Fot. J. Lewicka

Organizatorem gali po raz kolejny była Fundacja Q - funkcjonujące w Nowej Dębie od 2018 roku Przedsiębiorstwo Społeczne, dowodzone przez Marcina Kurnika, którego misją jest nie tylko rozwój kultury, ale także szeroko w ostatnich latach zakrojone działania pomocowe. Fundacja działa na niwie całego już kraju i współpracuje z największymi europejskimi instytucjami typu IOM czy UNHCR. I nie przez przypadek siedzibą tego ngo jest Nowa Dęba...

Na zewnątrz

Jak podkreślał gospodarz Nowej Dęby, burmistrz Wiesław Ordon gmina Nowa Dęba już przed wieloma laty rozpoczęła współpracę z organizacjami pozarządowymi w ramach programu Przejrzysta Polska: – Wtedy tworzyliśmy kartę współpracy z organizacjami, formalizowaliśmy zasady współpracy z tymi podmiotami, które są bardzo ważne dla samorządu lokalnego i do dzisiaj się nic nie zmieniło w tej kwestii. Zmieniają się jedynie uwarunkowania finansowe, bo raz jest tych pieniędzy więcej, a na przykład w przyszłym roku będzie ich mniej. Nowa ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego zamiast nam solidnie dołożyć, to nam solidnie tych pieniędzy… nie dołożyła.

Jak podkreśla włodarz, stąd też inicjatywa przewodniczącej Rady Miejskiej i zastępcy burmistrza, żeby zaktywizować organizacje pozarządowe w stronę pozyskiwania funduszy nie tylko w gminie. - Wiadomo, że zapał, entuzjazm, chęć do działania i poświęcania wolnego czasu to rzeczy bardzo ważne, ale jeżeli chce się jeszcze jakieś elementy materialne zrealizować, to warto tutaj sięgnąć na zewnątrz - podsumował W. Ordon.

Ngo wyręczają jst

Przy okazji gali i podczas paneli burmistrz podkreślał:  - Mamy świadomość tego, że organizacje pozarządowe, wolontariusze wyręczają nas w realizacji zadań gminnych. Bardzo się  cieszę , że te organizacje są, działają i będziemy im pomagać nie tylko z budżetu gminy, ale wskazywać, gdzie można jeszcze pozyskać pieniądze na zewnątrz.

Galę otworzył panel dyskusyjny z udziałem między innymi władz samorządowych:  „Lokalnie i Centralnie: współpraca na rzecz wolontariatu” – o wspólnym budowaniu wolontariatu poprowadzony przez eksperta ngo, Macieja Kunysza. Wzięli w nim udział: Renata Butryn – pełnomocnik Wojewody Podkarpackiego ds. Społeczeństwa Obywatelskiego, Marcin Kurnik – prezes Fundacji Q, Piotr Stec – doradca pani Minister ds. Obywatelskich w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Wiesław Ordon – burmistrz miasta i gminy Nowa Dęba, Paweł Bartoszek – starosta powiatu tarnobrzeskiego oraz Monika Lubas – Ambasadorka Programu Wolontariatu Pracowniczego Grupy Polpharma. Dyskusja pokazała, jak współpraca między lokalnymi samorządami, organizacjami społecznymi i administracją lokalną i centralną może wspierać rozwój wolontariatu i inicjatyw obywatelskich. Konkluzja: wiele możemy osiągnąć wspólnie, działając lokalnie i myśląc globalnie! On-line była obecna także Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego Adriana Porowska.

Wspieranie i przestrzeń

Panel ten prowadził Maciej Kunysz ze Stowarzyszenia Ekoskop, który działa także m.in. w Radzie Działalności Pożytku Publicznego.  - Bez wolontariatu nie udałoby się zażegnać wielu kryzysów. Często zdarza się tak, że zanim administracja zacznie działać, działają organizacje pozarządowe i działają wolontariusze. To oni pojawili się pierwsi na granicy z Ukrainą, to oni pojawili się pierwsi w miejscowościach, które zostały zniszczone przez powódź. Ale żeby działanie wolontariuszy było bezpieczne, możliwe i efektywne, musi być stworzona przestrzeń prawna, przestrzeń formalna, przestrzeń także wsparta finansowo. A mogą to zrobić firmy, samorząd terytorialny, ale przede wszystkim rząd - podsumował panel M. Kunysz: - Kiedy wybuchła wojna na Ukrainie, stało się coś niezwykłego na Podkarpaciu. Związała się grupa Parasol, zrzeszająca bardzo duże organizacje pozarządowe, które wzajemnie się wspierały i... uzupełniały swoje możliwości. Bo organizacje znakomicie potrafią współpracować, uzupełniać się i robić jeszcze lepsze, jeszcze większe rzeczy. I dzięki temu także możemy przyciągać wolontariuszy, którzy widząc, że mogą efektywnie działać, bardzo chętnie włączają się w te działania.

„Empatia w działaniu: wolontariat na rzecz grup wrażliwych” – historie pomocy tym, którzy potrzebują jej najbardziej - ten drugi panel był okazją do wymiany doświadczeń kolejnych działaczy społecznych, którzy nieśli pomoc najbardziej potrzebującym w ostatnich latach. Wzięli w nim udział: Kamila Fiałkowska i Ignacy Jóźwiak - badacze w Ośrodku Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego, Monika Szewczyk - współpracownik Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego, Ewelina Bosak - koordynatorka współpracy partnerskiej z Fundacji W Stronę Dialogu, Magdalena Lewicka - koordynatorka NGO Forum Razem  oraz Ryszard Janczyk - prezes Uniwersytetu Trzeciego  Wieku w Nowej Dębie.

Zwieńczeniem wydarzenia było wręczenie nagród „Napędzamy do działania – W kręgu pomocy 2024”, koncert finałowy i wspólne śpiewanie w ramach akcji „Napędzamy do śpiewania” oraz, jak na 6. grudnia przystało, Mikołajkowe animacje dla dzieci.

 
Galeria zdjęć z wydarzenia:
 
Rozmowa z prezesem Fundacji Q, Marcinem Kurnikiem: