Radio Rekord onair
Radio Rekord

Międzypokoleniowa szkoła

17 marca odbyły się ostatnie warsztaty w ramach projektu „Szkoły międzypokoleniowej”, których główną ideą było budowanie relacji, wymiana wiedzy i doświadczeń we wspólnym działaniu młodego pokolenia i seniorów. Projekt realizowała szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Jadachach.

Joanna Lewicka
Wczoraj 10:46
Międzypokoleniowa szkoła
Fot. Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Jadachach.
3 Zdjęć

Aby jak najlepiej przygotować się do spotkań warsztatowych, uczniowie najstarszych klas wcielili się w rolę mentorów. Pod okiem lidera projektu Anny Stagraczyńskiej i we współpracy z pedagogiem specjalnym Karoliną Świerad – Książek starali się zrozumieć, z jakimi wyzwaniami w życiu codziennym borykają się seniorzy, co budzi ich niepewność i frustrację. Uczyli się empatii, szacunku i zrozumienia, co stanowi klucz do dialogu między młodością a doświadczeniem.

Projekt opierał się na trzech modułach tematycznych, których zagadnienia realizowano podczas sześciu warsztatów dla seniorów.

Przełamywać lęk

Zajęcia z pierwszego modułu miały na celu przełamanie lęku seniorów przed nowymi technologiami oraz zwiększenie ich pewności siebie podczas stawiania pierwszych kroków w cyfrowym świecie. W tym procesie niezwykle pomocni okazali się uczniowie z siódmej i ósmej klasy, którzy pomogli seniorom założyć konto e-mail, zainstalować komunikator Messenger oraz przeprowadzić pierwszą rozmowę w Internecie. Poruszono także zagadnienia związane z podstawami bezpieczeństwa w sieci, takie jak używanie silnych haseł oraz korzystanie z odpowiedniego oprogramowania antywirusowego. Seniorów uwrażliwiono na zagrożenia związane z atakami cyberprzestępców podkreślając, jak ważne jest zachowanie ostrożności w przypadku podejrzanych połączeń telefonicznych, wiadomości oraz linków.

Podczas warsztatów z drugiego modułu uczestnicy zapoznali się z szerokim wachlarzem możliwości, jakie oferuje Internet. Młodzież przedstawiła seniorom witryny internetowe, które mogą umilić im wolny czas. Zaprosili ich na wirtualne spacery po muzeach oraz na kulturalne wydarzenia, w których mogą brać udział nie wychodząc z domu. Seniorzy odkryli, że mogą rozwijać swoje zainteresowania i pasje, korzystając z kursów online, słuchając ciekawych podcastów i audiobooków. Poruszono również temat bezpiecznych zakupów oraz płatności online. Uczestnicy zapoznali się z ministerialną stroną www.gov.pl, na której mogą załatwiać sprawy urzędowe. Zostały również zaprezentowane zalety niektórych aplikacji dostępnych dla każdego, takich jak: mObywatel, Profil Zaufany oraz Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Seniorzy przekonali się, że korzystanie z tych narzędzi może być nie tylko wygodne, ale także bezpieczne, pod warunkiem przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci.

Cyberbezpieczny i cyfrowy

Oszustwa internetowe, różne sposoby manipulacji oraz wykorzystywanie ludzkich emocji i słabości w celu wywarcia wpływu na drugą osobę były tematem ostatniego modułu. Omówiono sztuczki stosowane przez oszustów, takie jak phishing czy próby wyłudzeń dóbr materialnych, np. metodą „na wnuczka”. Uczestnicy dowiedzieli się, jak rozpoznawać oszustwa i nie dać się zmanipulować, a także jak reagować, gdy staną się celem ataku. Nauczyli się, jak ważne jest zachowanie zimnej krwi w sytuacjach, gdy ktoś próbuje wywierać na nich presję. Zdrowy rozsądek i nieuleganie emocjom to potężna broń w walce z oszustami. Seniorzy poznali sposoby rozpoznawania nieuczciwych zbiórek charytatywnych oraz fałszywych znajomych próbujących wyłudzić pieniądze. Ćwiczenia interpersonalne wyposażyły ich w praktyczne umiejętności, które pomogą im bezpiecznie poruszać się w cyfrowym świecie.

Wszystkie spotkania stanowiły okazję do nawiązywania relacji i wymiany doświadczeń. Uczniowie nie tylko przekazali wiedzę, ale także pomogli seniorom zastosować ją w praktyce. Projekt „Szkoła Międzypokoleniowa” to cenna inicjatywa, która buduje więzi między pokoleniami i zwiększa świadomość na temat zagrożeń związanych z cyberbezpieczeństwem. Dzięki zaangażowaniu młodych ludzi, seniorzy mogą czuć się pewniej i bezpieczniej w wirtualnym świecie. Na zakończenie każdy uczestnik zajęć otrzymał pamiątkowy dyplom.

Inicjatywa i plakat

Efektem końcowym projektu były plakaty, ulotki oraz specjalne wydanie gazetki szkolnej skierowanej do seniorów pt. „Bezpieczny Senior w Cyfrowym Świecie”. Powstał również filmik ukazujący, że wirtualny świat może sprzyjać rozwojowi osobistemu i realizacji własnych marzeń. Dzięki zdobytej wiedzy czas spędzony w Internecie będzie owocny i pełen przyjemności. Egzemplarze gazetki, uczniowskie opowiadania oraz plakat trafiły także do pań z Koła Gospodyń Wiejskich „Jagodzianki”, które nie brały bezpośredniego udziału w projekcie. Ponadto delegacja młodzieży przeprowadziła dodatkowe warsztaty dla członków Klubu Seniora w Nowej Dębie.

- Dziękujemy wszystkim uczestnikom, zarówno młodszym, jak i tym trochę starszym za zaangażowanie, poświęcony czas, dobre słowo i ciepłą atmosferę. Życzymy wszystkim bezpieczeństwa zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym - mówi Anna Stagraczyńska, liderka projektu.

Inicjatywa „Szkoły Międzypokoleniowej” realizowana jest pod patronatem Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Edukacji Narodowej, minister ds. polityki senioralnej Marzeny Okły-Drewnowicz oraz Państwowego Instytutu Badawczego NASK. Celem projektu jest otwarcie szkół na zajęcia z udziałem seniorów oraz stworzenie warunków do integracji międzypokoleniowej.

1
2
3