Tegoroczna edycja konkursu odbywa się pod hasłem: "Polska wobec organizacji międzynarodowych w XXI wieku", a wziąć w nim udział mogą wszyscy zainteresowani uczniowie, bez względu na miejsce zamieszkania, szkołę czy wiek. Niezbędne jest tylko wysłanie zgłoszenia przez szkołę w terminie do 30 stycznia br.
HKNS jest dwuetapowy: w etapie pierwszym konkurs jest przeprowadzany w szkołach, które zgłosiły uczniów do udziału w nim (w tym roku będzie to dzień 14. lutego), natomiast drugi etap - finałowy odbywa się już w siedzibie organizatora - popularnym Hetmanie.
Co, poza wiedzą, można wygrać w tych zmaganiach? Nie bez znaczenia są nagrody, ale też gwarancja przyjęcia do najlepszego liceum na Podkarpaciu dla laureatów trzech pierwszych miejsc (pierwszego - bez względu na rozszerzenie, drugiego i trzeciego - na kierunki zbieżne z rozszerzeniem wynikającym z konkursu) i dodatkowe punkty rekrutacyjne dla zdobywców miejsc kolejnych.
Sam udział w konkursie to niebagatelne bonusy dla uczniów. - Konkurs ma charakter interdyscyplinarny: łączy historię z wiedzą o świecie i ekonomii, elementy biznesu i szeroko pojętej wiedzy o społeczeństwie oraz nauk społecznych. Biorąc udział w zmaganiach, młodzież konfrontuje swoją wiedzę i umiejętności na forum nie tylko szkoły, ale także miasta i ościennych powiatów, zawiera nowe kontakty i oswaja się, a niejednokrotnie "łapie bakcyla" rywalizacji olimpijskiej. Zawody są też swojego rodzaju etapem przygotowań do pozytywnego złożenia egzaminów końcowych w szkole podstawowej - mówi Grzegorz Kobylski, przewodniczący komisji HKNS, nauczyciel historii, wiedzy o społeczeństwie, podstaw przedsiębiorczości i ekonomii w I SLO.
Regulamin oraz dokumenty rekrutacyjne dostępne są na stronie szkoły:
https://hetman.edu.pl/projekty/konkurs-hkns/